Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 29 czerwca 2012

Liczba komentarzy: 0
Przeżyć kwadrans bez jednego oddechu? To jak najbardziej możliwe!

Najnowszy numer „Science Translational Medicine” publikuje przełomowe wyniki badań. Naukowcy z Children’s Hospital z Bostonu opisali, że dzięki wypełnionym tlenem mikrokapsułkom, które można wstrzykiwać dożylnie, można uratować życie królików, nawet w przypadku gdy występuje całkowita blokada dróg oddechowych.

Nowa metoda wykorzystuje tanie w produkcji, lipidowe mikrokapsułki wypełnione tlenem. Lipidowe mikrokapsułki uzyskuje się, gdy w obecności tlenu poddaje się zawiesinę lipidów procesowi sonikacji przy użyciu ultradźwięków.

Po wprowadzeniu dożylnie roztworu zawierającego mikrokapsułki, mogą one dostarczać tlen bezpośrednio do czerwonych krwinek. Po oddaniu cząsteczek tlenu mikrokapsułki rozpadają się a lipidy są bezpiecznie wchłaniane.

Ku zaskoczeniu badaczy okazało się, że mikrokapsułki są bardzo wydajne – doświadczenia przeprowadzone na królikach wykazały, że zwierzęta po dożylnym podaniu mikrokapsułek były w stanie przeżyć bez oddechu nawet do 15 minut. Co ważne w tym czasie obserwowano u nich prawidłowe tętno i ciśnienie krwi. Ich organy wewnętrzne nie wykazywały jakichkolwiek objawów niedotlenienia.

Zdaniem autorów publikacji jest możliwe, że w przypadku ludzi taka metoda, po niewielkich modyfikacjach pozwoli na zaopatrzenie organizmu w tlen za pomocą mikrokapsułek maksymalnie przez pół godziny. Dłuższy efekt na razie nie jest możliwy- ze względu na konieczność podawania dożylnie sporych objętości płynów z mikrokapsułkami, co mogłoby zagrażać zdrowiu pacjenta.

 

Więcej w publikacji źródłowej: Oxygen Gas–Filled Microparticles Provide Intravenous Oxygen Delivery

 


image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry