Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 24 listopada 2011

Liczba komentarzy: 0
Remedium na brak krwi?

Światowe zapotrzebowanie na krew stale rośnie, a liczba dawców wciąż utrzymuje się na podobnym poziomie. Czy można zapobiec sytuacji, w której krwi zabraknie? Opublikowane ostatnio w Blood (czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego) wyniki badań dają nadzieję, że pewnego dnia pacjenci wymagający transfuzji krwi sami dla siebie będą dawcami krwi. Jak to możliwe? Odpowiedz jest prosta: nadzieję pokłada się w komórkach macierzystych. Co więcej, francuskim naukowcom po raz pierwszy udało się przeprowadzić iniekcję wyhodowanych czerwonych krwinek (cRBCs) utworzonych z ludzkich hematopoetycznych komórek macierzystych (HSCs) do ludzkiego dawcy.

Używając HSCs (hematopoetycznych komórek macierzystych, które tworzą wszystkie typy komórek krwi) ludzkiego dawcy, paryskim naukowcom udało się wygenerować miliardy cRBCs (wyhodowanych czerwonych krwinek) na płytkach Petriego przy pomocy specjalnych czynników wzrostu, regulujących proces proliferacji i dojrzewania HSCs w czerwone krwinki. W celu udowodnienia, że cRBCs są w stanie osiągnąć pełną dojrzałość w organizmie, wstrzyknięto je czterem modelom mysim. W ten sposób potwierdzono, że komórki są w stanie przejść cały proces dojrzewania. Następnie proces wytwarzania cRBCs powtórzono z wykorzystaniem komórek macierzystych pochodzących od innych dawców, a utworzone w ten sposób czerwone krwinki wstrzyknięto z powrotem dawcom w celu oceny ich przetrwania w organizmie człowieka. Po pięciu dniach, wskaźnik przeżycia cRBCs w organizmie dawcy plasował się pomiędzy 94 – 100 %, a po 26 dni, wskaźnik ten wynosił od 41 do 63 %. Wyniki te są porównywalne ze średnim 28-dniowym okresem półtrwania krwinek czerwonych wytwarzanych przez ludzki organizm, co pokazuje, że komórki hodowane są pod tym względem podobne do naturalnych czerwonych ciałek krwi. Otwiera to drzwi do wykorzystywania ich do transfuzji krwi.

„Mimo, że już poprzednie badania wykazały, że HSCs można rozwinąć we pełni dojrzałe krwinki czerwone, to badanie jest pierwszym, które dowiodło, że są one również zdolne do przetrwania w organizmie człowieka, co stanowi przełom w dziedzinie transplantologii”, powiedział Luc Douay, główny autor artykułu, profesor hematologii w Université Pierre et Marie Curie w Paryżu.

Wyniki te są szczególnie ważne i aktualne w sytuacji, w której organizacje takie jak Amerykański Czerwony Krzyż uznają, że w USA zaczyna brakować krwi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) niedawno opublikowała raport, w którym podano, że krew oddaje mniej niż 1 procent populacji w ponad 70 krajach. Wiele z tych krajów jest uznawanych za rozwijające się lub przejściowe i ma duże potrzeby związane z transfuzją ze względu na wysoką częstość występowania powikłań u matek, niedożywienie dzieci, urazy i choroby zakaźne.

„Wyniki naszych badań prezentują możliwość zrealizowania koncepcji przetaczania cRBCs i pokazują obietnicę nieograniczonych rezerw krwi w zasięgu ręki” — powiedział profesor Douay. „Mimo, że produkcja tych komórek na dużą skalę będzie wymagać postępu technologicznego w inżynierii komórkowej, wierzymy cRBCs mogą okazać się dobrą alternatywą dla klasycznych produktów transfuzji, które nie tylko dostarczą odpowiednią ilość krwi, ale również zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań i zakażeń, które mogą towarzyszyć tradycyjnej transfuzji” — zauważył.

Katarzyna Kamel

Źródło:
Science Daily.

Światowe zapotrzebowanie na krew stale rośnie, a liczba dawców wciąż utrzymuje się na podobnym poziomie

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry