Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 22 maja 2011

Liczba komentarzy: 0
Sparaliżowany człowiek odzyskuje kontrolę nad nogami

Nastąpił przełom w rehabilitacji osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Pionierska stymulacja rdzenia kręgowego i przekwalifikowanie sieci neuronów odpowiedzialnych za motorykę dają szansę na powrót do sprawności sparaliżowanym ludziom na całym świecie.

Sparaliżowany człowiek porusza nogami, potrafi też stać

Rob Summers został sparaliżowany od klatki piersiowej w dół na skutek przerwania rdzenia kręgowego w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Dzięki pionierskiej metodzie leczenia opracowanej przez zespół Susan Harkema z Uniwersytetu Louisville w stanie Kentucky, pacjent może już przyjmować pozycję stojącą i pozostawać w niej przez kilka minut; jest w stanie także samodzielnie zginać nogi, a nawet wykonać kilka kroków.

Ten postęp to efekt dwóch lat ciężkiej pracy zespołu, który rozpoczął pracę nad nowatorską metodą leczenia pacjentów z urazem rdzenia kręgowego. Zaproponowana przez naukowców z Uniwersytetu Louisville pionierska metoda leczenia polega na stymulacji rdzenia kręgowego, która obejmuje przekwalifikowanie sieci neuronowych, odpowiadających za motorykę mięśni niezbędnych do stania czy chodzenia.

Nowatorski stymulator, który został skonstruowany przy użyciu skomplikowanej elektroniki i biomateriałów, został wszczepiony pacjentowi na plecach. Stymulator oddziałuje na dolną część rdzenia kręgowego i naśladuje sygnały zwykle wysyłane przez mózg do zainicjowania ruchu. U chorych z przerwanym rdzeniem kręgowym tego typu naturalne przewodzenie sygnałów nie jest możliwe, dlatego też możliwość zastosowania tego typu stymulacji rodzi wielkie nadzieje dla sparaliżowanych osób z urazem rdzenia kręgowego.

Stymulator korzysta też z informacji pochodzących z czujników umieszczonych na nogach, które przekazują informacje sensoryczne z dolnych kończyn, kontrolując w ten sposób impulsy przekazywane przez sieci neuronowe pacjenta do mięśni i stawów. Badacze twierdzą, że wspomaganie proponowanego przez nich leczenia środkami farmakologicznymi może zwiększyć efektywność nowej metody.

Pacjent na którym testuje się prototyp, pomimo poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego, zachował śladową zdolność czucia. Nie wiadomo jeszcze, czy nowatorska technika będzie efektywna u osób, u których doszło do przerwania rdzenia kręgowego i które straciły zdolność czucia.

Harkema i jej zespół pracują obecnie nad w pełni przenośnym systemem, który mógłby w przyszłości być wdrożony do produkcji.

Film przedstawiający testy prototypu można obejrzeć tutaj.

Źródło: „Lancet”, „New Scientist”.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry