Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 10 stycznia 2012

Liczba komentarzy: 0
Stephen Hawking testuje nowe sposoby komunikacji

Fizyk-teoretyk Stephen Hawking, który właśnie skończył 70 lat, powoli traci możliwość posługiwania się dotychczasową technologią umożliwiającą mu porozumiewanie się z otoczeniem. Chory na stwardnienie zanikowe boczne Hawking rozpoczyna testy nowych technologii, które pozwolą mu na bardziej efektywną komunikację.

Hawking jest ewenementem medycznym ze względu okres trwania choroby, na którą cierpi od prawie pięćdziesieciu lat. Postępujące stwardnienie zanikowe boczne (ALS), które jest nieuleczalną chorobą neurodegeneracyjną, rozpoznano u Hawkinga, gdy miał zaledwie 21 lat. Dawano mu wtedy tylko kilka lat życia.

ALS to choroba, która powoduje wybiórcze uszkodzenie dolnego (obwodowego) i górnego (ośrodkowego) neuronu ruchowego. Istnieją dwa typy stwardnienia zanikowego bocznego:

-FALS – uwarunkowane genetycznie ALS. Uważa się, że do 20% przypadków ALS jest spowodowane mutacją genu SOD1 (kodującego dysmutazę ponadtlenkową). Gen ten znajduje się na chromosomie 21-szym.

-Sporadyczne ALS

Klinicznie te dwie formy manifestują się bardzo podobnie, jednak forma uwarunkowana genetycznie pojawia się u osób młodszych. Powoli rozwijającą się postać FALS powoduje mutacja SOD1 L144F.

Ze względu na postępującą chorobę Hawking, jest niemal całkowicie sparaliżowany i nie może mówić. Dlatego od 1985 roku posługuje się specjalnie dla niego skonstruowanym systemem składającym się z komputera wbudowanego w wózek inwalidzki i czujnika na podczerwień umieszczonego w ustach.

Żeby generować komunikaty wypowiadane przez komputer, fizyk wybiera wzrokiem pierwsze litery z wirtualnej klawiatury na tablicy (korzysta z systemu automatycznego uzupełniania wyrazów). Syntezator mowy reagując na dotyk, wypowiada to, co zostało napisane.

Ze względu na coraz słabsze mięśnie policzkowe w ostatnim czasie fizyk mówi coraz wolniej, czasem generując jedno słowo na minutę. Stad Hawking zamierza rozpocząć testy nowych technologii, które pozwolą mu na bardziej efektywną komunikację ze światem zewnętrznym. Na swoim portalu Hawking zamieścił informację, że poszukuje nowego asystenta technicznego od lutego 2012. Asystent będzie dbał o jego wózek i syntezator mowy nowej generacji.

W zeszłą niedzielę na uniwersytecie Cambridge z okazji 70. urodzin Hawking miał wygłosić przygotowany wcześniej i zapisany w jego komputerze wykład. Niestety z powodu choroby jubilata, wykład odtworzono z taśmy. W sympozjum zorganizowanym przez uniwersytet na  cześć wielkiego uczonego wzięło udział 27 światowej sławy naukowców. Uroczystość – niestety bez jubilata- potrwa do jutra.

Stephen Hawking

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry