Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 07 listopada 2011

Liczba komentarzy: 0
Udoskonalić marihuanę

Zespół kanadyjskich naukowców przesekwencjonował genom popularnej na całym świecie marihuany — rośliny produkującej psychoaktywne związki chemiczne. Badacze, którzy poznali genom tej rośliny są pewni, że pozwoli to na udoskonalenie konopii indyjskich w przyszłości.

Naukowców od lat intrygowało dlaczego niektóre odmiany konopii produkują związki psychoaktywne, a inne nie. Żeby odpowiedzieć na to pytanie naukowcy zdecydowali się na porównanie genomów tych roślin. Badania prowadzili Jon Page z National Research Council Kanada oraz Timothy Hughes z Uniwersytetu w Toronto. Badacze skupili się szczególnie na odmianie konopii indyjskiej zwanej Purple Kush, która ma stosunkowo silne działanie psychoaktywne.

Po porównaniu genomu i transkryptomu odmiany Purple Kush ze „zwykłymi” odmianami konopii, okazało się, że kataliza enzymatyczna silnie działającego psychoaktywnie kwasu THC (izomer L-trans-Δ9 tetrahydrokannabinolu) jest włączona wyłącznie w odmianie Purple Kush. To według badaczy dowodzi, że to właśnie uprawa i udomowienie marihuany doprowadziły do aktywacji szlaku syntezy THC.

Jak deklarują szefowie zespołów, które dokonały odkrycia — poznanie genomu odmiany Purple Kush pozwoli na jeszcze szersze zastosowanie konopii, zarówno do celów leczniczych, przemysłowych, jak i rekreacyjnych.

Badania prowadzono przy użyciu Illumina Genome Analyzer IIx i platformy Hi-Seq do sekwencjonowania genomu oraz transkryptomu z Purple Kush. Do analizy użyto oprogramowania SOAPdenovo i Inchworm.

Oryginalną publikację, jeszcze w formie prowizorycznej, można znaleźć tutaj.

Liść marihuany
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry