Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 05 lipca 2012

Liczba komentarzy: 4
USA: urodziło się już 30 dzieci ze zmodyfikowanymi genami

Koszmar z najczarniejszych snów bioetyków staje się powoli rzeczywistością. Zeszłej nocy, z 4/5 lipca 2012 podano do publicznej wiadomości, że do tej pory w USA narodziło się już 30 dzieci ze ‚zmodyfikowanym materiałem genetycznym’. Informacja o kontrowersyjnych wynikach eksperymentalnego programu dotyczącego medycyny reprodukcyjnej wywołała w USA bardzo poważną dyskusję etyczną dotyczącą manipulacji na materiale genetycznym komórek jajowych człowieka.

15 z tych 30-stu dzieci urodziło się w ciągu ostatnich 3 lat w ramach eksperymentalnego programu leczenia niepłodności, prowadzonego przez Institute for Reproductive Medicine and Science of St Barnabas w New Jersey. Modyfikacja materiału genetycznego dzieci miała na celu umożliwienie ich bezpłodnym matkom  posiadanie potomstwa. Osoby te nie mogły zajść w ciążę ze względu na defekt komórek jajowych uniemożliwiający zapłodnienie.

Technika, którą zastosowano, polegała na dostarczeniu do cytoplazmy komórki jajowej przyszłej matki, materiału genetycznego innej, zdrowej kobiety, co miało spowodować, że zmodyfikowana komórka jajowa będzie zdolna do zapłodnienia. Skuteczność tej techniki została udowodniona – dwoje rocznych dzieci, które zostały poczęte dzięki tej technice zostało przebadanych metodami identyfikacji osobniczej – posiadają one w swoim materiale genetycznym, na poziomie germinalnym, geny trzech osób – dwóch kobiet i jednego mężczyzny.

Wyniki pracy zostaną opublikowane w czasopiśmie „Human Reproduction”. Główny autor publikacji, prof Jacques Cohen, twierdzi, że dzieci ze zmodyfikowanym na poziomie germinalnym materiałem genetycznym są zdrowe.

Jak przypuszczają eksperci, zastosowana technika polega głównie na pobraniu cytoplazmy z komórki jajowej i zastąpieniu jej zawierającą mitochondria cytoplazmą pochodząca z komórki jajowej kobiety nie mającej zaburzeń płodności.

Więcej informacji na pewno dostarczy publikacja autorów badania, przeciwko którym wystąpiły już stowarzyszenia zajmujące się bioetyką, obroną praw dzieci nienarodzonych oraz organizacje pro-life.

Zobacz rekomendacje prawne dotyczące modyfikacji genetycznej embrionów: http://www.hgalert.org/topics/hfeBill/Parliamentary_Briefing_1.pdf

Koszmar z najczarniejszych snów bioetyków staje się rzeczywistością.
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 4

 1. 1

  Nie nieźle – dwie mamusie i tatuś.

  5 lat temu
 2. 2

  Już widzę te nagłówki we frondach i tym podobnych ultrakatolickich mediach 🙂

 3. 3

  Wiesz Marzena, raczej nie jest to zbyt zdrowo mieć taki dziwny genom i mtDNA. Więc jest się do czego przyczepić 😉

 4. 4

  Są pewne granice, których jako naukowcy nie powinniśmy przekraczać i taką granica jest tego typu manipulacja. Ale zapowiada sie niestety, że to dopiero początek..

  5 lat temu
 5. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry