Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 09 stycznia 2012

Liczba komentarzy: 0
Wspomóż mózg przed egzaminami – żuj gumę!

Zbliża się kolejna sesja na uczelni. Kolejne nieprzespane noce i litry kawy, a efekt jak zwykle… średni. Co na temat wydajności mózgu mówią ostatnie doniesienia naukowe? Należy żuć gumę.

To nie żart. W St. Lawrence University w Canton wzięto pod lupę studentów. Okazuje się, że żucie gumy przez kilka – kilkanaście minut podnosi ciśnienie krwi podobnie, jak lekkie ćwiczenia. Ruchy szczęki wymuszają szybszy przepływ krwi, a tym samym efektywniejsze dostarczanie glukozy i tlenu do mózgu.

Co ciekawe, żucie gumy już podczas samego egzaminu nie tylko jest uważane za nietaktowne, ale również za bezcelowe. Po dłuższym czasie tętno stabilizuje się i zbawienny wpływ gumy na mózg znika. 15 – 20 min wydajnej pracy mózgu, to wszystko, co może nam zapewnić guma do żucia. Tym nie mniej, wyniki są zachęcające. Wśród badanych przez Serge Onyper’a studentów, grupa stosująca się do zaleceń żucia gumy kilka minut przed egzaminem, w testach uzyskiwała wyniki lepsze o 25 – 50% w porównaniu do pozostałych!

Wydaje się niezwykle proste i zapewne wiele osób nieświadomie stosuje takie metody. Wyobraźmy sobie korytarz przed salą egzaminacyjną. Zdenerwowani studenci stoją pod ścianami, nerwowo żują gumę, ostatnie powtórki i pytania. Wykładowca otwiera salę, gumy lądują w koszu, a studenci wchodzą na egzamin. Według Onyper’a nic więcej nie potrzeba – oczywiście oprócz wiedzy, a tego guma do żucia nie zastąpi. Powodzenia!

bubble

Marta Danch

Źródło: livescience

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry