Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 07 listopada 2011

Liczba komentarzy: 0
Wydano zakaz patentowania wynalazków wiążących się z uszkodzeniem embrionów

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zadecydował o tym, że wynalazki, których stworzenie wiąże się z niszczeniem embrionów ludzkich, są nieetyczne, sprzeczne z interesem publicznym i nie mogą być patentowane.

Europejski Urząd Patentowy (EPO) już od 2006 roku nie udziela patentów na wynalazki oparte na ludzkich embrionalnych komórkach macierzystych, pomimo że europejskie krajowe urzędy nieprzerwanie zapewniały ochronę podobnych projektów. Regulacje prawne EPO wywodzą się z dyrektywy unijnej z 1998 roku 98/44/EC o prawnej ochronie wynalazków biotechnologicznych, zabraniającej patentowania rozwiązań „w których przesłanka techniczna, będąca przedmiotem zastosowania patentu, wymaga uprzedniego uszkodzenia embrionu ludzkiego lub wykorzystania go jako materiału wyjściowego, niezależnie od momentu rozwoju, w którym ma to miejsce, nawet jeśli opis rozwiązania technicznego nie odnosi się do użycia komórek embrionalnych”.

Trybunał powołał się także na Konwencję o udzielaniu patentów europejskich z 1973 roku, zgodnie z którą nie można udzielić patentu na wynalazek, którego powszechna eksploatacja jest niezgodna z obyczajami lub moralnością.

Z decyzji cieszą się obrońcy życia, mając nadzieję, że wkrótce Trybunał pójdzie o krok dalej i wyda zakaz patentowania jakichkolwiek wynalazków opartych o embrionalne komórki macierzyste. Środowisko naukowe nie zareagowało jednak na tę wiadomość histerycznie. Na pewno wydarzenie będzie miało duży wpływ na badania w tej sferze, ale stanowczo też ich nie ograniczy, zwłaszcza że istnieje możliwość pozyskiwania komórek macierzystych z pojedynczych blastomerów bez uszkodzenia embrionów, a także powstają banki linii embrionalnych komórek macierzystych, dostępne zarówno dla naukowców, jak i firm biotechnologicznych.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał zakaz patentowania wynalazków wiążących się z uszkodzeniem embrionów

Źródło: GEN.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry