Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 22 maja 2013

Liczba komentarzy: 0
Zaskakujące uzbrojenie azjatyckich biedronek

W najnowszym wydaniu magazynu „Science” pojawiła się bardzo ciekawa publikacja na temat strategii obronnych azjatyckich biedronek z gatunku Harmonia axyridis. Okazuje się, że biedronki te wyposażone są w cały arsenał obronny – miedzy innymi potrafią produkować bardzo silny antybiotyk – harmoninę, który może okazać się w przyszłości przydatny w leczeniu niektórych chorób bakteryjnych. Co więcej – publikacja wyjaśnia dlaczego przy biedronkach azjatyckich nasze rodzime siedmiokropki i dwukropki nie mają szans.

Azjatyckie biedronki z gatunku Harmonia axyridis sprowadzono z Azji do Europy aby pomogły walczyć z plagą mszyc, którymi się żywi. Pomysł wydawał sie dobry do momentu, gdy okazało się, że azjatycka biedronka zaczyna zagrażać na terenie Europy Środkowej i Wschodniej pozycji naszej rodzimej biedronki siedmiokropki.

Badacze z Uniwersytetu w Giessen i Instytutu Maxa Plancka w Jenie opisali niezwykłe możliwości biedronki azjatyckiej i strategię ewolucyjną, która powoduje, że biedronki te są tak rozpowszechnione.

Okazuje się, że azjatycki gatunek dysponuje bronią biologiczną w postaci jednokomórkowych pasożytów – mikrosporydii. Pasożyty te dla biedronki azjatyckiej nie są groźne, ale są śmiertelnie niebezpieczne dla biedronek innych gatunków – właśnie dla siedmiokropki i dwukropki.
Co więcej, w hemolimfie Harmonia axyridis znaleziono silny antybiotyk, harmoninę i białka pełniące funkcje antybakteryjne. Wszystkie te substancje, wraz z pasożytami, są wydzielane przez biedronkę do otoczenia w chwili zagrożenia.

Wyniki publikacji niemieckich badaczy rzucają nowe światło na strategie przetrwania azjatyckiej biedronki w Europie, mogą mieć wpływ na nowe strategie terapeutyczne. Niestety dla miłośników naszych rodzimych gatunków biedronek wyniki przedstawione w tej publikacji są bardzo niepokojące.

Publikacja źródłowa: Invasive Harlequin Ladybird Carries Biological Weapons Against Native Competitors, Andreas Vilcinskas, KiliaStoecker, Henrike Schmidtberg, Christian R. Röhrich, Heiko Vogel. Science 17 May 2013: Vol. 340 no. 6134 pp. 862-863

Działanie antybakteryjne biedronki azjatyckiej
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry