Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 03 lutego 2014

Liczba komentarzy: 0
Bezsenność przyczyną zaawansowanego raka prostaty

Wyższy poziom melatoniny u mężczyzn może wiązać się z obniżeniem ryzyka rozwoju zaawansowanego stadium raka prostaty.

Melatonina jest hormonem produkowanym wyłącznie w ciemności, a jej synteza jest hamowana przez światło. Odgrywa zasadniczą rolę w regulacji rytmu dobowego (cyklu snu i czuwania). Niski poziom melatoniny przyczynia się do bezsenności oraz spadku jakości snu.

Naukowcy z Harvard School of Public Health w Bostonie w latach 2002 – 2009 przeprowadzili badania kliniczne, w których udział wzięło 928 mężczyzn z Reykjaviku. W ciągu siedmiu lat trwania badań u 111 uczestników zdiagnozowano raka prostaty, w tym zaawansowaną postać choroby u 24 osób.

W trakcie badania przeprowadzono analizę porannych próbek moczu, pod kątem zawartości 6-sulfatoksymelatoniny – głównego produktu rozpadu melatoniny. Wszyscy uczestnicy wypełnili również ankietę, dotyczącą jakości snu. Z uzyskanych danych wynikało, że jeden na siedmiu mężczyzn miał problem z zasypianiem, a jeden na pięciu mężczyzn zgłaszał problemy z utrzymaniem ciągłości snu. Prawie jedna trzecia uczestników badania przyznała się do zażywania leków nasennych.

Średnia zawartość 6-sulfatoksymelatoniny w próbkach moczu uczestników wynosiła 17,14 ng/ml. Mężczyźni, którzy zgłaszali problemy ze snem mieli znacznie niższy poziom tej substancji w moczu w porównaniu z mężczyznami bez zaburzeń snu.

Z analizy danych wynika, że mężczyźni, u których zawartość 6-sulfatoksymelatoniny w moczu była wyższa od 17,14 ng/ml, mieli o 75% niższe ryzyko zaawansowanego stadium raka prostaty.

Badania pokazały również, że u mężczyzn z podwyższonym poziomem melatoniny istnieje niższe o 1/3 prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty, niemniej jednak nie wykazano istotności statystycznej wyniku.

Mężczyźni, którzy zgłaszali problemy ze snem mieli znacznie niższy poziom 6-sulfatoksymelatoniny w moczu w porównaniu z mężczyznami bez zaburzeń snu.
Źródło: Flickr, autor danielfoster437, licencja CC BY SA 2.0
Kierownik badań, Sarah Markt, stwierdziła: „Nasze wyniki wymagają powtórzenia, ale stabilne utrzymanie cyklu sen-czuwanie i światło-ciemność mają wpływ na zdrowie publiczne. Ponieważ poziom melatoniny jest potencjalnie modyfikowalny, dalsze badania związku między poziomem melatoniny a rakiem prostaty i jego postępem są uzasadnione”.

Piśmiennictwo:

Markt SC. Urinary melatonin levels, sleep disruption, and risk of prostate cancer. Short talks. AACR Conference on Advances in Prostate Cancer Research, 18-21 Jan 2014; San Diego, California.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry