Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 10 stycznia 2011

Liczba komentarzy: 0
Była sobie otyłość. Część 3: Mutacja genu MC4R, genu POMC i genu agouti

Autor wpisu

Mutacje w genie POMC i agouti są nierozerwalnie związane z otyłością.

Gen POMC zlokalizowano na krótkim ramieniu chromosomu 2. Zawiera on 3 egzony rozdzielone dwoma intronami i liczy 7665 pz. Kortykoliberyna jest pierwszym aktywatorem transkrypcji POMC. W przednim płacie przysadki ekspresja genu POMC jest stymulowana także przez wazopresynę i hamowana głównie przez glikokortykoidy. Pierwszymi funkcjonalnymi hormonami proopiomelanokortyny, powstałymi po bezpośrednim jej cięciu, są N-terminal, ACTH, βLPH i częściowo γ-MSH. Wśród enzymów biorących udział w procesie potranslacyjnej obróbki POMC znajduje się również: karboksypeptydaza E (CPE). Receptor melanokortyny 3 (MC3R) oraz receptor melanokortyny 4 (MC4R) kontroluje homeostazę energetyczną organizmu.

Skazali mężczyznę na śmierć. Jednak był tak gruby, że się nie mieścił na krześle elektrycznym. Zarządzili dietę. Po tygodniu o chlebie i wodzie facet zamiast schudnąć, przytył 10 kilo. Na krzesło nijak się nie mieści. Zarządzili tylko wodę – znów przytył 10 kg. Postanowili nic mu nie dawać. Facet zamiast chudnąć, poprawił się o 10 kg.
– Co jest? Czemu nie chudniesz?
– Jakoś nie mam motywacji…

 

Być może mężczyzna miał problemy natury genetycznej…;)

Genetycznie uwarunkowany niedobór POMC wywołuje otyłość olbrzymią, wtórną niedoczynność nadnerczy oraz zaburzenia pigmentacji. Antagoniści MC4R indukują łaknienie. Do takich antagonistów można zaliczyć białko agouti, które ulega ekspresji w skórze (powoduje zmianę zabarwienia włosów u myszy). Kodowane jest ono przez gen agouti. Mutacja genu agouti prowadzi do otyłości, podobnie jak mutacja MC4R. Mutacja agouti powoduje rozwój cukrzycy oraz indukuje otyłość poprzez wiązanie z MC4R, co udowodniono w badaniach doświadczalnych na zwierzętach. Najlepiej poznane typy mutacji u myszy to Ay (ang. lethal yellow) i Avy (ang. viable yellow). U ludzi odkryto zlokalizowany w chromosomie 20, homolog mysiego genu agouti, którego sekwencja jest w 85% identyczna z genem mysim.

Częstą przyczyną otyłości jest mutacja i polimorfizm genu receptora melanokortyny 4 (MC4R). Częściowa lub całkowita utrata funkcji tego receptora jest przyczyną braku MSH-α (fizjologicznie hamuje łaknienie). Dochodzi do hiperinsulinemii, która pojawia się przed otyłością. Doprowadza ona do wysokiego wzrostu osobnika oraz dużej gęstości mineralnej kości. Wśród innych objawów klinicznych hipofunkcji MC4R jest otyłość olbrzymia i hiperfagia.

W następnej części….: mutacja genów kodujących czynniki stymulujące termogenezę.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry