Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 05 czerwca 2012

Liczba komentarzy: 0
Czy patentowanie genów jest zasadne? Burzliwa dyskusja na zjeździe ASCO

W tym tygodniu, w Chicago, USA odbywa się coroczne spotkanie ASCO (American Society for Clinical Oncology). Na panelu poświęconym patentowaniu rozwiązań diagnostycznych, jak i  samych sekwencji DNA, wśród licznie zgromadzonych naukowców, diagnostów, lekarzy oraz prawników rozgorzała bardzo poważna dyskusja na temat zasadności tego typu ograniczeń w diagnostyce i leczeniu.

Na wstępie, przewodniczący sesji – Kenneth Offit z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center poprosił publiczność o to, aby osoby mogące podać jakikolwiek przykład niezasadnego patentowania rozwiązań diagnostycznych, w tym samych sekwencji, podniosły ręce. Okazało się, że praktycznie cała, wypełniona po brzegi sala, zagłosowała wyrażając opinię, że patentowanie sekwencji DNA nie powinno mieć miejsca i jest szkodliwe dla diagnostyki oraz leczenia pacjentów.

Po stronie przeciwników patentowania sekwencji, czy rozwiązań diagnostycznych stanął Roger Klein z Blood Center Wisconsin. Klein, który sam jest również stroną w procesie przeciwko ochronie patentowej testu BRCA, omawiał zarówno przypadek procesu przeciwko firmie  Myriad, w którym brał udział, jak i proces, który wytoczyła Klinika Mayo firmie Prometheus.

Proces, który Prometheus przegrał, miał niedawno miejsce przed Sądem Najwyższym  USA. Jak podkreślał Klein, werdykt w tej sprawie – gdzie Prometheus, który  opatentował metodę określania właściwej dawki  tiopuryny  podawanej pacjentowi, musiał wycofać się z tego patentu, było pierwszym tak  ważnym krokiem w ograniczeniu źle rozumianej  wolności patentowej w naukach biomedycznych. Klein przekonywał, że to bardzo poważny sygnał w kontekście medycyny spersonalizowanej, gdzie patentowanie lub ograniczanie rozwiązań diagnostycznych  od pewnego czasu staje się rzeczywistością.

W czasie dyskusji zabierali też głos zwolennicy rozwiązania patentowania sekwencji czy poszczególnych genów, którzy próbowali przekonać słuchaczy, że problem dotyczy głównie sekwencji roślinnych, co jest szczególnie ważne w rolnictwie, przemyśle naftowym, czy biotechnologii roślin.

Ostatecznie, w czasie finałowego głosowania, większość uczestników, którzy byli przeciwni ograniczania wolności w diagnostyce molekularnej,  przyznała, że w innych branżach niż medycyna, biologia molekularna, czy biotechnologia medyczna- na przykład w rolnictwie – patentowanie sekwencji, lub rozwiązań technologicznych może być warte rozważenia.

 

Źródło ASCO: http://chicago2012.asco.org/

W dniach 1-5 czerwca 2012 odbywał się zjazd ASCO w Chicago, USA.
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry