Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 03 marca 2012

Liczba komentarzy: 0
Deficyt cynku i miedzi a poronienia

Autor wpisu

Niestety poronienie może przydarzyć się każdej kobiecie, bez względu na to jak bardzo pragnie mu zapobiec. Oczywiście istnieją sposoby zmniejszenia prawdopodobieństwa poronień, jednakże nie można go całkowicie wyeliminować. Przyczyn jest wiele i nie zawsze udaje się je jednoznacznie zidentyfikować. Naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie potwierdzili hipotezę wpływu niskiego poziomu cynku i miedzi na wystąpienie poronienia.

Poronienie samoistne(eng. miscarriage, spontaneous abortion) to stan, w którym w czasie krótszym niż 20 tygodni od poczęcia dochodzi do samoistnego zakończenia ciąży. Podkreśla się, ze poronienia są wciąż najczęstszymi powikłaniami ciążowymi. Szacuje się, że 10 do 25% ciąż kończy się poronieniem (wg American Pregnancy Association). Większość ciąż ulega poronieniu w okresie przedimplantacyjnym. Wśród przyczyn poronień samoistnych wymienia się przede wszystkim zaburzenia genetyczne. Około 50% z nich to anomalie chromosomowe (86% anomalie liczbowe, 6% anomalie strukturalne chromosomów, 8% inne mechanizmy takie jak mozaicyzm). Około 30% poronień to tak zwane poronienia idiopatyczne czyli poronienia o nieznanej etiologii [1].

W badaniu prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Grenadzie wzięło udział 265 ciężarnych kobiet, przy czym poronienie dotyczyło 132 z nich. U pozostałych kobiet ciąża rozwijała się prawidłowo. U obu grup oznaczono stężenie cynku i miedzi w osoczu. Rezultaty badań otworzyły nowe drogi rozpatrywania przyczyn poronień. Okazało się, że deficyt jednego lub obu mikroelementów u matki może być przyczyną przedwczesnego zakończenia ciąży.

Dogłębna analiza ujawniła pewne dodatkowe czynniki mogące mieć wpływ na obserwowane zmiany. Mimo, że około 64% ciąż kończących się poronieniem była zaplanowana, jedynie 12% pacjentek stosowało suplementy jodu i kwasu foliowego, zalecane podczas ciąży jako substancje zmniejszające prawdopodobieństwo poronień i deformacji. Co więcej jedna trzecia kobiet, które poroniły, deklarowała się jako regularni palacze tytoniu, niemalże 17% regularnie piła nadmierne ilości kawy, ponad 80% zażywała leki podczas ciąży, a około 14% była narażona na działanie środków farmakologicznych uważanych za niebezpieczne dla kobiet ciężarnych [2].

Deficyt cynku i/lub miedzi u matki może być przyczyną poronień samoistnych
Z roku na rok rośnie liczba kobiet, które doświadczyły poronienia. Szacuje się, że wśród hiszpańskiej populacji wzrosła ona z 10,39% w 2003 roku do 13,7% w 2010 roku. Wzrost liczby poronień ma nie tylko znaczenie dla zdrowia fizycznego kobiety i regulacji liczby urodzeń, ale jest też istotnym czynnikiem wpływającym na psychikę. Zatem zmniejszenie częstotliwości występowania omawianego zjawiska jest ważnym aspektem społecznym.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry