Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 04 listopada 2011

Liczba komentarzy: 0
Długowieczność zapisana w genach — The Archon Genomics X PRIZE

Jak cieszyć się zdrowiem i pełnią życia przez ponad sto lat? Jaka jest tajemnica długowieczności? Dlaczego niektórzy dożywają tak sędziwego wieku? Takie pytania ludzie zadawali sobie od dawna, ale dopiero teraz mają możliwości przeprowadzenia dogłębnej analizy tego problemu. Czas zaprząc nowoczesne technologie do pracy! Ruszył projekt The Archon Genomics X PRIZE.

The Archon Genomics X PRIZE to konkurs dla naukowców. Zadanie polega na zsekwencjonowaniu genomów stu osób i przedstawienie genów odpowiedzialnych za długowieczność. Całość byłaby prosta, gdyby nie jedno z założeń konkursu: wiek każdego z dawców DNA musi przekraczać sto lat.

Swój udział zadeklarował już zespół z Uniwersytetu Bostońskiego, kierowany przez Dr Thomasa Perls’a. Naukowcy są na etapie poszukiwania kandydatów, od pierwszego z nich — 107-letniego George’a Eberhardta zostały już pobrane próbki do badań. Zespół Persl’a, podobnie pewnie jak i inni chętni naukowcy, mają jednak problemy ze znalezieniem zdrowych stulatków, a tylko tacy mogą stać się dawcami pożądanego DNA.

Na zespół który najszybciej i w najbardziej ekonomiczny sposób zsekwencjonuje sto genomów stulatków i wyciągnie z uzyskanych danych wnioski, czeka wysoka nagroda — 10 milionów dolarów. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie pomysłodawcy.

Nie wiadomo kiedy poznamy wyniki prac badacczy. W projekt zaangażowany jest instytut Craiga Ventera. Naukowiec twierdzi, że sto osób to dopiero początek, by móc wnioskować należałoby pozyskać 10 tys. pełnych genomów.

Po zakończeniu konkursu w bazie „Medeco 100 over 100” zostaną udostępnione zebrane dane. Być może właśnie o krok zbliżyliśmy się do marzeń o powszechnej długowieczności.

Archon Genomics X PRIZE

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry