Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 12 lutego 2015

Liczba komentarzy: 0
Dodatni BTA — biernie nabyte przeciwciała, limfocyty „pasażerskie”

Dodatni wynik bezpośredniego testu antyglobulinowego może wynikać z wielu przyczyn. Wśród nich znajdują się omówione we wcześniejszym artykule choroba hemolityczna noworodków, ostry odczyn hemolityczny oraz opóźniony odczyn hemolityczny, a także omówione w niniejszym tekście zagadnienia — biernie nabyte przeciwciała oraz limfocyty „pasażerskie”.

Bezpośredni test antyglobulinowy służy do wykrywania przeciwciał związanych z krwinkami czerwonymi in vivo. Coraz częściej wykonywany jest metodą mikrokolumnową cechującą się dużą czułością, która powoli wypiera metody probówkowe.

Biernie nabyte przeciwciała

Czasami dodatni wynik BTA może wynikać z obecności biernie nabytych przez biorcę przeciwciał. Wiąże się to z tym, że wraz z przetaczaną krwią pacjent otrzymuje niewielką ilość osocza (około 15 – 20 ml).

Przykładowo u pacjenta przed transfuzją nie wykryto żadnych przeciwciał. Po otrzymaniu przez biorcę 4 jednostek koncentratu krwinek czerwonych stwierdzono dodatnie BTA. Okazało się, że jeden z dawców posiadał przeciwciała anty-K o mianie 512.

Z podobnym przypadkiem mamy do czynienia u kobiet ciężarnych. U kobiety, która w czasie ciąży otrzymała immunoglobulinę anty-D, mogą być obecne przeciwciała jako biernie nabyte, stąd też nie wykonuje się u matki badania przeciwciał anty-D i dokładnie z tych samych przyczyn nie wykonuje się BTA u noworodka.

Biorca i dawca w przypadku przetaczania preparatu płytkowego nie muszą posiadać grupy krwi zgodnej w układzie ABO. Stąd też osocze zawarte w preparacie może zawierać przeciwciała anty-A czy anty-B i powodować otrzymanie dodatniego wyniku bezpośredniego testu antyglobulinowego (gdy biorca ma grupę odpowiednio A lub B). Może to w rzadkich przypadkach prowadzić do hemolizy [1].

Obecność biernie nabytych przeciwciał obserwowano także w przypadku podawania immunoglobuliny (ang. Intravenous immunoglobulin, IvIg). IvIg jest preparatem przygotowanym z ludzkiego osocza i zawierającym przeciwciała o różnej swoistości. W przypadku dodatniego BTA u pacjenta, który otrzymał IvIg przygotowuje się eluat i określa swoistość przeciwciał. Jeżeli ustalono swoistość anty-A lub anty-B można przypuszczać, że przeciwciała są biernie nabyte [2].

Innym preparatem mogącym powodować wykrycie biernie nabytych przeciwciał jest globulina antytymocytowa (ang. Anti-thymocyte globulin, ATGAM). Jest to immunoglobulina o reaktywności przeciw ludzkim limfocytom T, otrzymana z surowicy końskiej lub króliczej. Wykorzystywana jest ona w transplantologii celu przy odrzucaniu przeszczepu oraz w terapii niedokrwistości plastycznej. Czasami po podaniu tego preparatu obserwowano hemolizę oraz dodatni BTA. Wiąże się to z tym, że wiele z tych preparatów zawiera przeciwciała, które mogą przylegać do erytrocytów. Rzadko są to jednak przeciwciała istotne klinicznie.

Limfocyty „pasażerskie”

Nietypową komplikacją po transplantacji narządów jest syndrom limfocytów „pasażerskich” (ang. passenger lymphocyte syndrome, PLS). Polega on na tym, że limfocyty dawcy produkują przeciwciała reagujące z antygenami krwinek czerwonych biorcy. Zwykle, przy niezgodności małej, dotyczy on przeciwciał skierowanych do układu ABO, rzadziej z układu Rh, Kidd i Lewis. Obserwowano różne przypadki powyższego zjawiska. Przykładowo po przeszczepie nerki biorcy z grupą krwi A od dawcy z grupą krwi O po 15 dniach pojawiły się reakcje wskazujące na obecność przeciwciał anty-A obok przeciwciała anty-B. Okazało się, że przeciwciała anty-A pochodzące z limfocytów pasażerskich wiązały się z erytrocytami biorcy powodując dodatnią reakcję w teście wykrywającym IgG [4, 5].

W toku badań serologicznych możliwym, a nawet prawdopodobnym jest uzyskanie pozytywnego wyniku bezpośredniego testu antyglobulinowego. Istotnym jest, aby otrzymanie niespodziewanych rezultatów BTA skłaniało do wyjaśnienia podłoża obserwowanych reakcji. Ze względu na mnogość możliwych przyczyn i implikacji związanych z wystąpieniem niektórych z nich, kluczowym staje się określenie rodzaju zmian powodujących uzyskany wynik. Pozwala to na doraźną pomoc pacjentowi oraz na podniesienie komfortu zdrowotnego w sytuacjach wymagających interwencji trasfuzjologicznej lub innych wskazaniach.

mgr Agnieszka Helis, diagnosta laboratoryjny

Biernie nabyte przeciwciała oraz limfocyty ‘pasażerskie’ mogą powodować otrzymanie dodatniego wyniku BTA
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry