Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 11 grudnia 2012

Liczba komentarzy: 0
Genetyczny trick naprawi serce po zawale?

Zastosowanie tricku genetycznego może w przyszłości pomóc w naprawie uszkodzonego po zawale mięśnia sercowego. W najnowszym numerze „Nature” swoje wyniki badań nad regeneracją mięśnia sercowego publikują dwa zespoły badawcze. Publikacje te udowadniają, że choć dorosłe serce zachowuje znikome zdolności regeneracyjne, to za pomocą modyfikacji genetycznej można tą zdolność regeneracji zwiększyć w bardzo znaczący sposób.


Po zawale w mięśniu sercowym następuje martwica. Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital i Harvard Medical School w Bostonie odkryli, że około 1% komórek mięśnia sercowego zachowuje zdolność regeneracji – również w dorosłym wieku. Co ciekawe, po zawale serca proporcja tych komórek rośnie do 3 procent – oczywiście nie zapewnia to regeneracji mięśnia sercowego po przebytym zawale.
Jednak drugi z cytowanych poniżej zespołów odkrył, że mechanizm regeneracji serca można poprawić w zaskakująco skuteczny sposób. Badacze z Międzynarodowego Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii w Trieście odkryli trick genetyczny, który pozwolił dorosłym mysim kardiomiocytom na regenerację.
Dzięki zastosowaniu wirusów wprowadzili oni do komórek mięśnia sercowego myszy miRNA (testowano aż 875 cząsteczek ludzkiego mikro RNA!), co powodowało duże zwiększenie produkcji cytokin i syntezy DNA. Już po dwóch miesiącach tego typu regulacji obszar mięśnia sercowego uszkodzony zawałem zmniejszył się o połowę a zdolność mięśnia sercowego do pompowania krwi poprawiła się w bardzo znaczący sposób. Jak uważają badacze – jeśli skuteczność nowej metody się potwierdzi i zostaną opracowane alternatywne formy transportu miRNA do ludzkiego mięśnia sercowego po zawale – metoda ta może okazać się wielkim przełomem w leczeniu zawałów serca.

Publikacja źródłowa: Ana Eulalio, Miguel Mano, Matteo Dal Ferro, Lorena Zentilin, Gianfranco Sinagra, Serena Zacchigna & Mauro Giacca. Functional screening identifies miRNAs inducing cardiac regeneration, Published online 05 December 2012 – Nature

Więcej: http://www.nature.com/news/heart-cells-coaxed-to-divide-and-conquer-1.11964

Mysie serce po regeneracji - nowe komórki zaznaczone na czerwono.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry