Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 01 września 2011

Liczba komentarzy: 0
H1N1 pomaga w odkryciu przyczyn narkolepsji

Jak wynika z najnowszych badań, narkolepsja może być jednym z powikłań po sezonowych chorobach górnych dróg oddechowych. Zapalenie gardła wywołane bakteriami Streptococcus pyogenes czy grypa, nie tylko ta, za którą odpowiada wirus H1N1, może sprzęgnąć się z indywidualnymi predyspozycjami genetycznymi do narkolepsji.

Narkolepsja jest chorobą mózgu. Głównym jej objawem są czasowe napady utraty władzy nad mięśniami (katapleksja), ponadto często pojawiają się zaburzenia snu. Z uwagi na niejasną etiologię narkolepsji jak dotąd w walce z nią stosowano jedynie leczenie objawowe.

Co jest szczególnego w H1N1? Dopiero badania nad osobami zaszczepionymi przeciwko grypie w latach 2009-2010 przy pomocy szczepionek zawierających wirusa H1N1, w zestawieniu ze składami szczepionek używanych na całym świecie, pozwoliły na dotarcie do czynników wywołujących narkolepsję. Porównano historie chorób prawie tysiąca narkoleptyków, zdiagnozowanych w latach 1998-2011 w Pekinie. Szczególną uwagę zwracano na przyjmowanie szczepień i przebyte choroby. Emmanuel Mignot ze Stanford University School of Medicine opublikował wyniki swoich badań, z których jasno wynika, że narkolepsja jest chorobą autoimmunologiczną, a jej początki polegające na niszczeniu własnych neuronów, najczęściej występują pięć do siedmiu miesięcy po przebyciu grypy lub innego silnego przeziębienia.

Jak podkreśla sam Mignot, grypa nie jest jedyną przyczyną wywołania narkolepsji, na rozwój choroby lub jej brak, mają wpływ również geny, a także coś, co on sam określa mianem „jakiegoś czynnika środowiskowego”. Choć prawdopodobieństwo jest niewielkie, wystąpiły podejrzenia, jakoby tym czynnikiem mogły być wspomniane już szczepienia. Sami naukowcy twierdzą, że pomimo złej sławy szczepień, lepiej się im poddać, nawet jeśli mogłyby się przyczynić do rozwoju narkolepsji, niż umrzeć z powodu powikłań pogrypowych.

Marta Danch

Źródło: Science Daily.

Wirus H1N1 pomaga wyjaśnić przyczyny narkolepsji

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry