Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 14 maja 2012

Liczba komentarzy: 0
Hipokamp — rozmiar ma znaczenie

O tym, że z wiekiem ubywa nam neuronów, nie trzeba nikogo przekonywać. W przypadku tego zjawiska kluczowym staje się jednak poziom wyjściowy. Im większe zasoby neuronów zgromadzimy, tym później demencja da o sobie znać. Niestety są wśród nas pechowcy, którzy, pomimo usilnych starań i namiętnego rozwiązywania krzyżówek, są skazani na porażkę.

Nowoczesna technologia umożliwiła nie tylko analizę skutków chorób, ale również poszukiwanie ich przyczyn. Dotyczy to również chorób neurodegeneracyjnych, które stanowią ogromne wyzwanie na drodze do poprawienia komfortu życia osób starszych.

Najnowsze badania nad genetycznymi przyczynami rozwoju mózgu wykazały obecność czterech genów, których SNPy mogą mieć znaczący wpływ na trwałość neuronów. Niektóre wersje tych genów, zwłaszcza jednego polimorfizmu rs7294919, powodują zintensyfikowane kurczenie się hipokampu, spowodowane szybszą niż zazwyczaj utratą neuronów. Malejący hipokamp jest przyczyną między innymi demencji i choroby Alzheimera.

Mechanizmy kurczenia się hipokampu nie są do końca poznane, jednak niewątpliwie wiążą się ze starczą utratą pamięci. Już teraz wiadomo, że jego przyspieszona degeneracja również podwaja ryzyko zachorowania na Alzheimera. Statystycznie powyżej 65 roku życia ryzyko podwaja się co 5 lat, dlatego też u osób z wadliwymi kopiami między innymi rs7294919, ryzyko to wzrasta czterokrotnie. Przyspieszone kurczenie istotnych obszarów mózgu może zaś spowodować wcześniejsze niż zazwyczaj obserwowane wystąpienie choroby.

Analizowane geny odgrywają kluczową rolę w rozwoju mózgu, a także wpływają na jego trwałość. Dalsze, już zapowiedziane badania, z pewnością pozwolą lepiej poznać mechanizmy przyspieszonej degeneracji neuronów w hipokampie, a być może również pomogą w jej zapobieganiu.

Mózg
Im więcej neuronów - tym większa szansa na niezawodną pamięć.

Marta Danch

Źródło: sciencedaily

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry