Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 11 września 2011

Liczba komentarzy: 0
Kinezyny na stand by’u

Chcąc oszczędzić na ogromnych rachunkach za prąd, wyłączamy światło, a telewizor przełączamy na stand by. Białka kroczące – kinezyny, także funkcjonują w podobny sposób. W ich przypadku marnowanie ATP łączyłoby się ze zdecydowanie większymi kosztami.

W organizmie człowieka zidentyfikowano przeszło czterdzieści rodzajów kinezyn. Kroczą one po mikrotubulach, przenosząc ładunki do różnych rejonów komórki. Kinezyny biorą udział w rozdzielaniu chromosomów, transportują również cząsteczki wzdłuż neuronów.

Kinezyny zostały odkryte właśnie dzięki swojej roli w przekazywaniu sygnałów nerwowych. Kolejne badania nad neuronami przyczyniły się do poznania białkowych mechanizmów oszczędzania energii.

Kinezyny, które są ATP-azami, składają się z domeny motorycznej (w skład której wchodzą dwie głowy przytwierdzające się do mikrotubuli) oraz z dwóch łańcuchów, do których przymocowany jest przenoszony ładunek.

Białka te przemieszczając się, hydrolizują oczywiście ATP. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy głowy są rozłączone. Kiedy jednak kinezyna nie jest związana ze swoim ładunkiem, potrafi zmienić tryb funkcjonowania na bardziej oszczędny. Zmienia wtedy radykalnie swoją konformację przestrzeną i przechodzi w stan zwany autoinhibicją.

Autoinhibicja kinezyny następuje poprzez związanie łańcucha z domeną motoryczną. Zawinięcie łańcucha tworzy bardzo stabilne połączenie obu głów, co zapobiega niepotrzebnemu rozkładowi ATP. W ten sposób kinezyna może skutecznie oszczędzać energię.

Autor pracy, David Hackney z Mellon College of Science, podkreśla ogromne zaskoczenie, jakie panowało w jego zespole po otrzymaniu pierwszych wyników. Krystalizacja nieaktywnych kinezyn-1, zaprzeczyła wszystkim wstępnym propozycjom mechanizmów inhibicji tych białek. Po raz kolejny badania pokazały jak bogate są możliwości cząsteczek i jak niewiele o nich wiemy.

 

Kinezyny kroczą po mikrotubulach przenosząc ładunek

 

Marta Danch

Źródło: http://www.sciencemag.org/content/333/6044/883

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry