Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 24 maja 2012

Liczba komentarzy: 0
Koniec z corocznymi szczepieniami na grypę?

Każdej jesieni wydaje się miliony na akcje promujące szczepienia przeciwko grypie. Z roku na rok roztaczają one coraz bardziej posępne wizje o następstwach nieszczepienia się dla całego społeczeństwa i dla każdego z osobna. Czy już w krótce zmieniające się co kilka miesięcy składy szczepionek zostaną zastąpione przez jedną uniwersalną? Naukowcy z University of British Columbia, Vancouver, twierdzą, że jesteśmy coraz bliżej.

W opublikowanych niedawno wynikach badań pod lupę wzięto przeciwciała wytworzone przez chorych oraz zaszczepionych na grypę w roku 2009, kiedy to odnotowano wiele przypadków zarażenia H1N1. W pobranych tkankach odkryto specyficzne przeciwciała, wytworzone jako reakcja obronna przeciw H1N1 – mAbs (ang.  monoclonal antibodies). Okazuje się, że wytworzone przez zakażone organizmy przeciwciała, zwalczają nie tylko leczoną wtedy odmianę świńskiej grypy, ale również inne mutacje tego wirusa w tym, uznaną za najbardziej, jak do tej pory niebezpieczną odmianę H5N1.

Wszystko dzięki jednemu z białek powierzchniowych kapsydu wirusa: hemagglutyninie (ang. hemagglutinin – HA). Opisuje się go, jako przypominający kwiat twór składający się ze zmiennej domeny główki, oraz konserwatywnej pod względem genetycznym nóżki. Okazuje się, że dotychczasowe badania koncentrowały się głównie na wciąż mutujących główkach kapsydów. Próby tworzenia co sezon nowych cząsteczek blokujących, ze względu na dużą zmienność główek HA, przypominały nieco wróżenie z fusów. Dopiero badania nad materiałami pobranymi od chorych na grypę w roku 2009 zwróciły uwagę na konserwatywny rejon białka HA, a przez to stworzyły możliwość atakowania regionu o powtarzającej się sekwencji.

Dyskusję nad celowością szczepień samych w sobie należy odłożyć na inną okazję. Na razie można uważać za szczególnie obiecujący fakt, że ich zwolennicy być może doczekają się skutecznej broni przeciwko grypie sezonowej w każdej postaci.

Już wkrótce jedna, uniwersalna szczepionka na grypę?

 

Marta Danch

Żródło: sciencedaily

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry