Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 09 listopada 2010

Liczba komentarzy: 0
Kres malarii?

Naukowcy z licznych ośrodków naukowych od wielu już lat zmagają się z problemem zwalczenia przyczyny malarii  – pierwotniaka z rodziny Plasmodium.

Na łamach magazynu Science ukazała się informacja o kolejnym obiecującym odkryciu – leku o nazwie NITD609. Powstał on przy współudziale wielu zespołów badawczych, m.in. The Scripps Research Institute w Kalifornii oraz firmy farmaceutycznej Novartis. Związek ten należy do klasy spiroindolonów i wedle wstępnych badań zdaje się być najskuteczniejszym i zarazem najbezpieczniejszym dla komórek ssaków z dotychczas wytworzonych specyfików (spośród ponad 200 pochodnych tej samej cząsteczki). Dotychczasowe eksperymenty wskazują, że jest on szczególnie skuteczny w walce z P.falciparum wywołującym najcięższą postać choroby. Lek oddziałuje na gen kodujący u pasożyta białko ATP-azowej pompy kationowej, co potwierdziły eksperymenty hodowli pierwotniaka w niskich jego stężeniach. Powstałe lekooporne szczepy posiadały mutację w genie ptatp4, kodującym właśnie to białko.

Czy nowy lek okaże się skuteczny?
Źródło: Wikimedia Commons, licencja CC0
Lek ten jest na pewno wielkim odkryciem, pozostaje jednak pytanie na jak długo uda nam się nim pokonać zarodźca. Dotychczasowe sposoby po krótszym lub dłuższym czasie zawodziły. Czy i tym razem będzie podobnie?

Piśmiennictwo:

Rottmhmann M. et al. Spiroindolones, a Potent Compound Class for the Treatment of MalariaScience, 2010, 329, 5996: 1175-1180.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry