Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 09 grudnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Krioobrazowanie — na tropie komórek nowotworowych

Nowa metoda obrazowania, krioobrazowanie, pozwala śledzić komórki nowotworowe w mózgu. Obserwacje pozwoliły na stworzenie modelu guzów nowotworowych, co być może przyczyni się do znalezienia sposobu na zahamowanie ich wzrostu.

Krioobrazowanie (ang. cryo-imaging) zostało wykorzystane przez zespół z Case Western Reserve University School of Medicine do modelowania glejaka wielopostaciowego (glioblastoma multiforme), najbardziej agresywnej formy nowotworu mózgu, na dzień dzisiejszy nieuleczalnej. Model ten, zaimplementowany na myszach, został oparty o cztery linie komórkowe nowotworów mózgu w różnych stadiach rozwoju i o różnych stopniach złośliwości.

Urządzenia do krioobrazowania skanują badany obiekt, w tym wypadku mózg, warstwa po warstwie niczym NMR. Krioobrazowanie ma jednak znaczącą przewagę. Zastosowanie fluorescencyjnych znaczników w połączeniu z odpowiednio dobranymi algorytmami i oprogramowaniem, umożliwia automatyczne stworzenie kolorowego, trójwymiarowego modelu obserwowanego narządu.

Dzięki takiemu podejściu możliwe stało się rozróżnienie poszczególnych części guza, jak masę główną, oplatające ją naczynia krwionośne, a także poznanie ścieżek migracji odrywających się komórek nowotworowych. Kierujący zespołem naukowcy, Susan Burden-Gulley, Mohammed Qutaish and Kristin Sullivant, zauważyli, że dwie linie komórkowe nowotworów, ludzka LN229 i pochodząca od gryzoni CNS-1, najlepiej odwzorowują zachowania analizowanego glejaka.

Nowa metoda obrazowania umożliwia obserwowanie nie tylko samego nowotworu, ale także drogi jego rozprzestrzeniania się, co w konsekwencji pozwala na monitorowanie efektywności stosowanego leczenia.

Krioobrazowanie pozwala na obserwacje rozprzestrzeniającego się nowotworu

 

Marta Danch

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry