Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 03 stycznia 2013

Liczba komentarzy: 0
Lawendowa czy czerwona? O pobieraniu krwi

Autor wpisu
mgr Agnieszka Helis
mgr Agnieszka Helis

Flebotomia jest czynnością, na którą wpływa szereg czynników. Wśród kluczowych elementów znajduje się właściwa identyfikacja i przygotowanie pacjenta oraz odpowiedni sposób i kolejność pobierania krwi do różnych probówek. Właściwa kolejność napełniania probówek pozwala uniknąć mało prawdopodobnych wyników niektórych badań, takich jak wartości INR, stężenia potasu, wapnia, białek specyficznych czy markerów.

Międzynarodowa norma ISO 6710 reguluje kwestię korków probówek, które powinny różnić się kolorem w zależności od rodzaju substancji opłaszczającej próbówkę. W związku z tym producenci stosują zwykle następujące probówki, zgodne  powyższą normą:

— probówka do uzyskania surowicy (badania biochemiczne, serologiczne) — korek czerwony (kod Z)

— probówka z heparyną (badania biochemiczne) — korek zielony (kod LH lub NH)

— probówka z EDTA (badania hematologiczne i niektóre biochemiczne) — korek lawendowy (kod K2E lub K3E)

— probówka z cytrynianem sodu (badania koagulologiczne) — korek jasnoniebieski (kod 9NC)

— probówka z fluorkiem sodu (poziom glukozy, mleczanu) — korek szary(kod FX)

Clinical Laboratory Standards Institute (CLSI) zaleca, aby zachować następującą kolejność pobierania:

1. probówka na posiew krwi

2. probówka z cytrynianem (najpierw na OB, potem badania koagulologiczne)

3. probówka przeznaczona do uzyskania surowicy – bez/ z separatorem (‘na skrzep’)

4. próbówka z heparyną – bez/ z separatorem

5. probówka z EDTA

6. probówka z inhibitorem glikolizy

Właściwa kolejność napełniania probówek krwią jest bardzo istotna

Aktualne zalecenia CLSI, zawarte w dokumencie H3-A6 (Procedures for the Collection of Diagnostic Blood Specimens by Venipuncture), różnią się od stosowanych przy wprowadzaniu systemów próżniowych w Polsce. Zmiana polega na pobieraniu krwi najpierw cytrynian, potem na surowicę. Obecnie, ze względu na ryzyko kontaminacji ze strony aktywatora krzepnięcia, zmieniono kolejność. Kilkanaście lat temu pobierano krew do szklanych probówek, co zapewniało powstanie skrzepu. Kiedy szkło probówek zostało zastąpione tworzywem sztucznym, wykrzepianie nie było już tak efektywne i często stosuje się do tego celu aktywator krzepnięcia.M.

Podstawą uniknięcia poważnej kontaminacji jest skrupulatne zachowanie kolejności związanej z antykoagulantami takimi jak EDTA i cytrynian.

Antykoagulantem stosowanym do pobierania krwi w celu oznaczenia przede wszystkim morfologii krwi jest K2EDTA lub K3EDTA. Pobranie krwi na ten antykoagulant przed probówką przeznaczoną do uzyskania surowicy, może wpłynąć na zafałszowanie poziomu potasu w oznaczanej próbce. Tymczasem cytrynian sodowy, stosowany jako antykoagulant w probówkach koagulologicznych oraz do oznaczenia OB, w odpowiednich stężeniach 3,8% oraz 3,2%, pobrany przed probówką „na skrzep” może zafałszować poziom sodu.

Kolejnym punktem dyskusyjnym może stać się wpływ tromboplastyny tkankowej na wyniki badania układu krzepnięcia. Wiadomo bowiem, że największa ilość tego białka, aktywującego proces krzepnięcia krwi, znajduje się właśnie w pierwszej porcji krwi. Naukowcy uspakajają jednak — wpływ czynnika tkankowego na wyniki czasu protrombinowego (PT), czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT), antytrombiny, białka C oraz czynników II, V, VIII, IX, i X, nie jest istotny klinicznie [1].

Laboratorium i szpital to jednostki zaufania publicznego. Na podstawie wyników badań laboratoryjnych zapadają decyzje kliniczne. Świadomość personelu medycznego odnośnie wpływu szeregu czynników na wiarygodność uzyskanych wyników, odgrywa kluczową rolę w diagnostyce. Nie powinno się bagatelizować roli właściwej identyfikacji próbek i standaryzacji pobierania krwi.

mgr Agnieszka Helis, diagnosta laboratoryjny

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry