Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 10 lutego 2014

Liczba komentarzy: 0
MEDIC – rewolucja w monitorowaniu stężenia leków we krwi

Zespół naukowców z Uniwersytetu Santa Barbara w Kalifornii swoimi najnowszymi dokonaniami otworzył drogę do wysoce spersonalizowanej medycyny. Urządzenie wielkości spinacza do papieru umożliwia kontrolowanie metabolizmu różnych substancji w czasie rzeczywistym, pozwalając na rozwiązanie wątpliwości dotyczących skuteczności stosowanej dawki leku.

Aktualnie dawki leków są określane w badaniach klinicznych dla ogólnej populacji z uwzględnieniem takich parametrów, jak wiek pacjenta czy masa ciała. Tymczasem skuteczność leczenia farmakologicznego zależy przede wszystkim od utrzymania w organizmie stężenia terapeutycznego leku, które nie jest stałe u poszczególnych osób i może zależeć od wielu czynników biologicznych, a także środowiskowych, np. diety lub stosowania innych leków. Jest to szczególnie istotne w przypadku zażywania farmaceutyków o wąskim zakresie między dawką terapeutyczną a toksyczną.

Obecnie w praktyce klinicznej stały pomiar substancji w czasie rzeczywistym wykorzystuje się jedynie dla glukozy, laktozy i tlenu. Przykładem takiego systemu jest sztuczna trzustka, która kontroluje poziom glukozy u pacjentów z cukrzycą i wykorzystuje tę informację do dostosowywania odpowiedniej dawki insuliny.

Naukowcy z Uniwersytetu  Santa Barbara – Tom Soh, Kevin Plaxco i Scott Ferguson opracowali urządzenie, umożliwiające monitorowanie stężenia leku in vivo, w czasie rzeczywistym we krwi. Przyrząd MEDIC jest to mikrostrumieniowy detektor elektrochemiczny. Jego olbrzymią zaletą jest możliwość łatwego skonfigurowania do pomiaru różnych substancji.

Urządzenie wielkości spinacza do papieru umożliwiłoby kontrolowanie metabolizmu różnych substancji, pozwalając na rozwiązanie wątpliwości dotyczących skuteczności stosowanej dawki leku.
Źródło: Wikimedia Commons, autor: liz west, licencja: CC BY 2.0
Technologia opracowana przez naukowców może umożliwić dostosowanie dawki terapeutycznej leku dla każdego pacjenta indywidualnie, tak aby zmaksymalizować skuteczność działania leku oraz zminimalizować skutki uboczne, związane z jego przyjmowaniem. Obecnie urządzenie MEDIC jest w fazie badań klinicznych, ale perspektywy jakie dałoby jego dopuszczenie do użytku klinicznego, rodzą nadzieję na nową erę terapii lekowej.

Piśmiennictwo:

Ferguson BS., Plaxco KW., Soh HT. et al. Real-Time, Aptamer-Based Tracking of Circulating Therapeutic Agents in Living Animals. Sci Transl Med, 2013; 5, 213.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry