Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 26 czerwca 2013

Liczba komentarzy: 0
Mistrz nierzetelności naukowej

czarny artefakt 2013

Bezczelność ludzka nie zna granic – przekonały się o tym redakcje topowych pism Nature i BMJ Case Reports.

Pan Hisashi Moriguchi, doktor pielęgniarstwa z magisterium z promocji zdrowia opublikował w prestiżowym Nature artykuł na temat terapeutycznego wpływu komórek macierzystych na uszkodzony mięsień sercowy u 6 chorych. W 2012 roku redakcja pisma doszła do wniosku, że całe jego badanie zostało zmyślone. „Badacz” wpadł, bo nie udało mu się ukryć, że badanie kliniczne, które miało potwierdzić skuteczność terapii, w ogóle nie miało miejsca.

Oszust przyznał się do plagiatu, został zwolniony z Uniwersytetu Tokijskiego, a jego kilka prac, m.in. ta z Nature, oraz kilka posterów na konferencje z zakresu badań nad komórkami macierzystymi zostało wycofane.

Pana Moriguchi to jednak nie odstraszyło od kontynuowania kariery „naukowej” – niedawno dzięki peer review udało się odkryć, że opublikował on kolejne 3 prace w innym dobrym czasopismie- BMJ Case Reports.  Jedna z nich, dotycząca bankowania oocytów, to w zasadzie kalka z pracy wycofanej z druku po aferze w Nature, druga dotyczy indukowanych  komórek macierzystych wątroby, a trzecia… to praca w której zdyskredytowany badacz po raz kolejny próbuje dowodzić, że indukowane komórki macierzyste leczą serca!

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Moriguchi zmyślił sobie współautora do publikacji i jego afiliację, sam zaś nie legitymuje się żadnym naukowym miejscem pracy.

To, że periodyk taki jak BMJ dopuścił takie prace do publikacji nienajlepiej świadczy o zdolności do weryfikacji kompetencji autorów przez redakcję i pokazuje, że w dzisiejszych czasach trzeba bacznie przyglądać  się każdej pracy, którą przyjdzie się nam posiłkować w badaniach!

Hisashi Moriguchi
Źródło: Youtube

Piśmiennictwo:

Palmer C. More Questionable Stem-Cell Science. The Scientist, June 18, 2013.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry