Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 20 grudnia 2010

Liczba komentarzy: 2
No i gdzie te zalecenia?

Od dnia 1 kwietnia 2011 r. wszystkie laboratoria mikrobiologiczne wykonujące oznaczenia lekowrażliwości są zobowiązane do stosowania zaleceń EUCAST (ang. European Committee for Antimicrobial Susceptibility Testing). Nowe rekomendacje zastąpią stosowane dotychczas zalecenia amerykańskie CLSI (ang. Clinical and Laboratory Standard Institute).

Zmiany dotyczą interpretacji wyników oznaczania lekowrażliwości drobnoustrojów w rutynowej pracy laboratorium mikrobiologicznego i muszą zostać wprowadzone w okresie między 1 stycznia, a 31 marca 2011 r.

Sprawa wydaje się być prosta: opracowujemy instrukcję wykonywania oznaczeń, zgodnie z zaleceniami EUCAST, zabezpieczamy odczynniki potrzebne do wykonania lekowrażliwości, przygotowujemy nowe formularze wyników, kontaktujemy się z lekarzami, planujemy szkolenia dla pracowników laboratorium i spotkanie z Komitetem ds. Zakażeń.

Jest tylko drobny szkopuł: ciągle nie ma dostępnych w języku polskim tabel interpretacji wartości granicznych minimalnych stężeń hamujących oraz wielkości stref zahamowania wzrostu, a także zasad interpretacji wyników oznaczania lekowrażliwości drobnoustrojów  wg nowych rekomendacji, które miały ukazać się w pierwszej połowie listopada. Dostępna jest jedynie lista odczynników potrzebnych do wprowadzenia zaleceń EUCAST.

(http://www.korld.edu.pl/pdf/odczynniki-rekomendacjeEUCAST.pdf)

Istnieją oczywiście rekomendacje na stronie EUCAST, ale po pierwsze są w języku angielskim, co utrudnia pracę wielu mikrobiologom, a po drugie nie są dostosowane do polskich warunków.

W dniach 3 – 4 grudnia 2010 r. odbyło się XIV Sympozjum „Postępy w medycynie zakażeń”. Jednym z

No i gdzie te zalecenia
poruszanych tematów miały być rekomendacje EUCAST. Sesja satelitarna pt. Wdrażanie standardów EUCAST w oznaczaniu i wdrażaniu interpretacji lekowrażliwości patogenów bakteryjnych nie odbyła się, co wywołało zażenowanie wielu uczestników. Brak było jakichkolwiek wyjaśnień. Ponadto w chwili obecnej program sympozjum różni się na stronie KOROUN (Krajowy Ośrodek ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego) i NPOA (Narodowy Program Ochrony Antybiotyków). Co prawda na stronie internetowej istnieje informacja, że program Sympozjum może ulec zmianie, ale dlaczego wyrzucono z niego tak istotną sesję? Wielu mikrobiologów skorzystało z zaproszenia na Sympozjum z powodu sesji dotyczącej EUCAST.

 

Szanowni mikrobiolodzy, ponieważ odnalezienie rekomendacji EUCAST nie jest łatwe, podajemy link do wersji 1.1. z kwietnia 2010 zatwierdzonej przez Europejski Komitet ds. Oznaczania. Być może pomoże to w zaplanowaniu zmian w Waszych laboratoriach do momentu ukazania się zaleceń w kraju.

http://www.eucast.org/fileadmin/src/media/PDFs/EUCAST_files/Disk_test_documents/EUCAST_breakpoints_v1.1.pdf

Agnieszka Paszczela

 

 

 

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  Dzisiaj na stronie EUCAST ukazała się nowa wersja rekomendacji dotyczących interpretacji stref zahamowania wzrostu i MIC:
  http://www.eucast.org/fileadmin/src/media/PDFs/EUCAST_files/Disk_test_documents/EUCAST_breakpoints_v1.2_101220.pdf

 2. 2

  No proszę..Na stronach KORLD ukazały się linki do wartości granicznych. Szkoda tylko, że do starej wersji 1.1. Niestety aktualnie linki jeszcze nie działają..Także mikrobiolodzy czekają..wciąż czekają..

 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry