Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 13 grudnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Nowe translokacje chromosomowe typowe dla raka piersi

W ubiegłym tygodniu ukazała się w Nature Medicine praca naukowców z University of Michigan, w której donoszą o odkryciu nowych rearanżacji chromosomowych obecnych w hormonozależnych rakach piersi.

Grupa badaczy z Michigan wykorzystała technikę sekwencjonowania genomowego na platformie Illumina do analizy transkryptomów kilkudziesięciu nowotworów gruczołu piersiowego, w większości o nadekspresji receptorów estrogenowych. Badacze szukali głównie małych zmian, mutacji genowych i zmian na poziomie transkrypcji, było więc zaskoczeniem, że w 5-7% guzów wykryli podobne translokacje chromosomowe, których efektem jest produkcja aktywnych genów fuzyjnych.

Partnerami odkrytych fuzji genowych były kinazy MAST (Microtubule-Associated Serine-threonine Kinase)- MAST1 i MAST2 oraz białka szlaku sygnalizacyjnego Notch. Kaskada sygnałów Notch promuje proliferację (mutacje w genie Notch1 są odpowiedzialne np. za progresję pewnych białaczek), zaś kinazy MAST są odpowiedzialne za zmianę architektury szkieletu komórkowego i funkcjonalnie współdziałają ze szlakiem NF-κB, pełniącym ważne funkcje przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Odkrycie to według autorów pozwoli na skuteczniejsze leczenie nowotworów posiadających te translokacje chromosomowe- znalezienie inhibitorów dla nieprawidłowych białek jest kwestią niedalekiej przyszłości. Potencjalnie mogą one wspomóc hormonoterapię, stosowaną obecnie w leczeniu estrogenozależnych guzów piersi.

Źródło: GenomeWeb , Nature Medicine

 

Marzena Pieronkiewicz

Kaskada Notch
Translokacje genu Notch1 powodują niekontrolowaną proliferację komórek nowotworowych w guzach gruczołu piersiowego

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry