Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 15 czerwca 2012

Liczba komentarzy: 0
Nowy, szybki test wykrywający obecność wirusa grypy

Diagnostyka molekularna jest najbardziej rozwojową, ale też najbardziej żmudną, czasochłonną i wymagającą umiejętności manualnych, gałęzią diagnostyki laboratoryjnej. Dlatego naukowcy wciąż testują nowe rozwiązania, które sprawią, że badania molekularne staną się tańsze, szybsze i dostępne dla wieloprofilowych laboratoriów, a nie tylko dla specjalistycznych jednostek.

Nowy test o dziwo nie jest oparty o amplifikację cDNA transkrybowanego z wirusowego RNA. Kwadratowa, przezroczysta płytka pleksi ze wtopionymi w nią czterema ścieżkami przewodzącymi i ośmioma otworami na końcach to mało skomplikowana konstrukcja. Twórcy chipu z Brown University w Rhode Island wymyślili, że kluczowym etapem detekcji grypowego RNA (i każdej innej cząsteczki RNA) jest jej wyodrębnienie z materiału klinicznego. Stworzyli więc coś na kształt wędki do wyławiania sekwencji grypowych: specjalne jednoniciowe  sondy polinukleotydowe , które są komplementarne do cząsteczek RNA wirusa, zostały przyłączone do kulek magnetycznych. Odpowiednio przyłożone do chipu pole magnetyczne umożliwia wędrówkę tylko dupleksów  RNA-DNA opłaszconych na kulkach poprzez ścieżkę nadrukowaną na chipie aż do okienka wyjściowego. Izolacja jest szybka i pozwala na przeprowadzenie od razu w tym samym okienku reakcji PCR amplifikującej aDNA na matrycy RNA dzięki starterowi w postaci sekwencji sondy (bez odwrotnej transkrypcji!) w warunkach izotermicznych, a  więc bez cykli PCR.

Technologia została nazwana SMART (Simple Method for Amplifying RNA Targets) a jej twórcy mają nadzieję, że znajdzie ona zastosowanie powszechnie w detekcji RNA w laboratoriach klinicznych. Praca opisująca metodykę i potencjalne zastosowania ukazała się właśnie w Journal of Molecular Diagnostics.

Źródło: Futurity

Marzena Wojtaszewska (Pieronkiewicz)

Wirus grypy
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry