Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 28 maja 2013

Liczba komentarzy: 0
Odkryto molekularny mechanizm… swędzenia

Do niedawna świąd był traktowany przez fizjologów jako reakcja na podprogowy bodziec bólowy. Ostatnio wszystko się zmieniło, odkryto bowiem związek, który stymuluje uczucie świądu, oraz jego swoisty receptor.

Uczucie świądu ma swój pierwszorzędowy przekaźnik sygnału, obecny tylko na niektórych neuronach czuciowych – do takiego wniosku doszli neurologowie z Maryland, prowadząc przesiewowe badania ekspresji genów w neuronach sensorycznych myszy w reakcji na ból, dotyk, świąd i ciepło.  W swoich poszukiwaniach natrafili na polipeptyd natriuretyczny B (Nppb), wykazujący ekspresję jedynie w niektórych z tych neuronów i selektywnie wzmagający swędzenie.

Dotychczas znany był tylko jeden z wtórnych przekaźników sygnału, GRP (peptyd uwalniający gastrynę), którego stymulacja wzmagała uczucie świądu. Sądzono, że pierwotny przekaźnik albo jest wspólny dla ścieżki świądu i bólowej, albo jest dotąd nieznany. Nowe badania udowodniły, że zarówno myszy pozbawione prawidłowego Nppb jak i GRP są niewrażliwe na swędzenie. Pokazały też, że wprowadzenie do rdzenia kręgowego Nppb powoduje kompulsywne drapanie tylko przy obecności prawidłowego GRP, co świadczy o pierwszorzędowej roli Nppb względem GRP.

Prawdopodobni ludzki mechanizm powstawania świądu jest zbliżony do mysiego, aczkolwiek nie jest jeszcze wiadome, czy pierwotnym przekaźnikiem sygnału jest ludzki odpowiednik Nppb, czy też dalszy jego homolog.

Drapanie
to naturalna reakcja na pobudzenie neuronów świądu. W końcu udało się znaleźć neuropeptyd, odpowiedzialny za powstawanie tego nieprzyjemnego uczucia. Zdjęcie: Wikipedia, licencja CC
Dzięki nowemu odkryciu neurologów być może uda się wprowadzić leki skutecznie blokujące uczucie świądu zamiast działających słabo leków antyhistaminowych. Ulgę przyniosłyby one pacjentom cierpiącym na choroby z autoagresji takie jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca.

 

 

 


Marzena Pieronkiewicz

Piśmiennictwo:

Palmer C. Scientists discover molecular trigger for itch. Identification of distinct neural circuit distinguishes the sensation from pain. Nature, 23 May 2013.

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry