Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 08 czerwca 2015

Liczba komentarzy: 0
Pajęczyna jak kamizelka kuloodporna

Ludzka skóra wzmocniona pajęczym jedwabiem może zatrzymać kulę wystrzeloną z broni palnej. Niezwykłe zjawisko prezentuje na filmie portal  „New Scientist”. Film jest efektem współpracy  międzynarodowego zespołu składającego się z naukowców i artystów.

Zespół planujący przedsięwzięcie artystyczno-naukowe – mający na celu stworzenie skóry zbrojonej pajęczą siecią, inspirowany głównie przez cykl filmów pt. „Spiderman”, wykorzystał fakt, że pajęczyna jest czterokrotnie mocniejsza niż kevlar, z którego wytwarza się kamizelki kuloodporne.

Artystyczny performance artystki Jalily Essaidi wymagał współpracy międzynarodowego zespołu. Na pierwszym etapie w laboratorium biologii syntetycznej Uniwersytetu Stanowego w Utah zmodyfikowane genetycznie kozy i jedwabniki wytworzyły pajęczą nić, następnie kokony zostały wysłane  do Korei Południowej, gdzie pajęczy jedwab został uprzędzony. Następnie pajęczy jedwab przyjechał do Europy, gdzie w Niemczech upleciono z niego niezwykle cienką tkaninę. Tkanina ta została powleczona przez biochemików  z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia) hodowaną in-vitro skórą, co zajęło pięć tygodni.

Efekt możecie zobaczyć na filmie: http://www.newscientist.com/blogs/nstv/2012/01/stronger-than-steel-spider-silk-skin-takes-a-bullet.html

Niestety, kula o prędkości 329 metrów na sekundę przebija wzmocnioną pajęczą nicią skórę i tylko przy prędkości dwukrotnie mniejszej pocisk jest zatrzymywany. Oczywiście w „normalnych” warunkach nawet kula lecąca z prędkością 150 m/s  z łatwością przebija ludzką skórę – nawet skórę wzmocnioną „ zwykłym jedwabiem”.

Projekt był inspirowany głównie przez cykl filmów pt. „Spiderman”.
źródło: domena publiczna

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry