Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 14 grudnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Siedemnastolatka konstruuje nowe lekarstwo na raka

100 000 USD — taką nagrodę w konkursie „Siemens Competition in Math, Science & Technology” odebrała siedemnastoletnia Amerykanka, Angela Zhang.

Konkurs jest przeprowadzany od 13 lat, ale tak spektakularnego osiągnięcia jeszcze w nim nie nagrodzono. Angela, urodzona w Cupertino w Kalifornii została nagrodzona za projekt „Design of Image-guided, Photo-thermal Controlled Drug Releasing Multifunctional Nanosystem for the Treatment of Cancer Stem Cells.”. Stworzone przez nią w ciągu dwóch lat pracy nanocząstki są dostarczane do komórek rakowych z  salinomyciną-lekiem przeciwnowotworowym, dodatkowo deponując w nich cząsteczki  tlenku żelaza i złota. Pozwala to na śledzenie dynamiki rozwoju guza w badaniach obrazowych i akustycznych. Komisja porównała te wielofunkcyjne cząstki do szwajcarskiego scyzoryka, który jest niewielki, ale łączy w sobie wiele różnych przydatnych funkcji.

Miejmy nadzieję, że dalsza kariera Zhang pozwoli jej rozwijać ogromny potencjał. Drugim nagrodzonym w tegorocznej edycji konkursu jest młody komputeromaniak, który złamał kod urządzenia Kinect i zaprogramował dla niego software umożliwiający obrazowanie ruchów osób z protezami, co może pomóc projektantom lepiej dostosowywać sztuczne kończyny do potrzeb ich użytkowników.

Źródło: The Atlantic Wire

 

Marzena Pieronkiewicz

Konkurs firmy Siemens
dla najlepszych młodych badaczy zainteresowanych technologią , matematyką i naukami ścisłymi jest szansą na wybicie się prawdziwych młodych geniuszy

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry