Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 24 stycznia 2012

Liczba komentarzy: 0
Sperma z próbówki nadzieją dla niepłodnych mężczyzn

Coraz większa liczba mężczyzn boryka się w dzisiejszych czasach z problemami związanymi z płodnością. Kłopotom z różnicowaniem się komórek nasienniotwórczych do plemników można będzie jednak w niedalekiej przyszłości przeciwdziałać — przekonują naukowcy.

Rewolucję w leczeniu męskiej niepłodności zapowiedzieli naukowcy z Uniwersytetu w Münster, w Niemczech, gdzie udało się in vitrowyhodować mysie plemniki z komórek prekursorowych. Podobne próby powiodły się również w Beersheba, w Izraelu.

Badacze zapowiadają, że opracowanie metody hodowli ludzkiej spermy z pozyskanych komórek plemnikotwórczych zrewolucjonizuje leczenie niepłodności. Na ten dzień możliwe jest zapłodnienie in vitro, jeżeli gonady niepłodnego mężczyzny produkują plemniki, lecz są one nieruchliwe lub z innych przyczyn nie posiadają zdolności do naturalnego zapłodnienia. Mężczyźnie, którego organizm w ogóle nie wytwarza plemników nie można jednak zaproponować żadnej formy terapii. Dzięki hodowli plemników może się to zmienić.

Kluczem do udanej hodowli mysiej spermy okazał się… agar. Ten sam, który od lat służy za podłoże mikrobiologiczne. Jako stałe medium przypomina on naturalne środowisko bytowania komórek nasieniotwórczych, pozwala też na powolną dyfuzję substancji odżywczych i czynników wzrostu. Plemniki uzyskane w takim podłożu są wolne od wad genetycznych i żywotne.

Naukowcy zapowiadają, że są dopiero na początku drogi do udanej hodowli plemników ludzkich — pierwsze próby jak dotąd okazały się bezowocne, lecz wiele różnych cytokin i substancji wspomagających dojrzewanie i różnicowanie komórek może okazać się kluczem do sukcesu hodowli. Badacze są jednak dobrej myśli: jeśli udało się z jednym ssakiem, to uda się także, jak sądzą, z człowiekiem.

Źródło: Telegraph.co.uk

Recepta na brak plemników
Wkrótce mężczyźni z zaburzeniami produkcji spermatocytów będą mieli do dyspozycji hodowlę plemników in vitro
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry