Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 07 lipca 2011

Liczba komentarzy: 0
Szczątkowe komórki embrionalne przyczyną nowotworów przełyku

Odkryto mechanizm doprowadzający do rozwoju tak zwanego przełyku Barretta, odpowiedzialnego za wywoływanie części nowotworów przełyku. Badania na myszach obaliły dotychczasowe przekonanie, wedle którego przełyk Barretta powstawał wskutek, typowych dla nowotworzenia, mutacji komórkowych.

Większość nowotworów powstaje z mutacji genetycznych w pojedynczych komórkach danej tkanki. Rozwijają się nawet kilkanaście lat, a tylko niektóre z nich przechodzą w formy złośliwe. Jak udowodnił zespół badawczy z Harvard Medical School we współpracy z Institute of Medical Biology w Singapurze, w przypadku nowotworu przełyku sprawa ma się zupełnie inaczej.

W zastosowanym przez naukowców mysim modelu największą rolę odgrywało białko p63, bliski krewny białka p53, odpowiedzialne za tworzenie się naskórka, a także jego wytworów. Pozbawione tego białka myszy nie mają skóry, włosów, zębów, a czasem także i kończyn. Frank McKeon i Wa Xian wraz ze swoimi zespołami badali mutanty myszy pozbawione p63 oraz z symptomami podobnymi do ludzkiego refluksu żołądka. W konsekwencji odkryli niewielkie populacje komórek embrionalnych, które pozostają u dorosłych osobników na granicy łączącej przełyk i żołądek. Poprzez wywołany u myszy refluks, zewnętrzne warstwy komórek były niszczone, a aktywowane tym mechanizmy naprawcze, powodowały rozrastanie się tkanki. Jej embrionalne pochodzenie dodatkowo stymulowało wzrost, co w krótkim czasie powodowało powstanie wspomnianego przełyku Barretta, a następnie nowotwór przełyku.

Podobnie sprawa ma się u ludzi. Geny w niewielkiej ilości komórek embrionalnych, jaka pozostaje na łączeniu żołądka z przełykiem, mają zupełnie inny model ekspresji, niż pozostałe, „normalne” tkanki. Refluks żołądka, zwłaszcza wśród zabieganych mieszkańców dużych miast, też nie jest schorzeniem niezwykle rzadkim. Wszystko to składa się na coraz częstsze diagnozowanie nowotworów przełyku. Do tej pory można było jedynie usuwać powstałe już zmiany. Nie zawsze wiązało się to z całkowitym pozbyciem się problemu. Dzięki nowym odkryciom będzie można diagnozować pacjentów i rozpoczynać terapie, jeszcze zanim rozwinie się początkowe stadium przełyku Barretta.

Wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, opublikowane niedawno w „Cell”, rzucają zupełnie nowe światło na sposoby tworzenia się i rozwoju nowotworów przełyku, a także pokazują nowe możliwości diagnostyki i leczenia.

Marta Danch

Badania na myszach obaliły dotychczasowe przekonanie, wedle którego przełyk Barretta powstawał wskutek mutacji komórkowych
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry