Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 28 września 2012

Liczba komentarzy: 0
Terapia śmiechem

Autor wpisu

“Śmiech to zdrowie” przekazuje znane wszystkim przysłowie. Okazuje się, że powiedzenie kryje w sobie wiele prawdy. Śmiech niesie ze sobą pozytywne emocje, pomaga nawiązywać kontakty, działa korzystnie na organizm człowieka.

Jest wiele sposobów wyrażania radości za pomocą śmiechu. Śmiejemy się cichutko, wewnątrz siebie, śmiejemy się głośno i doniośle, śmiejemy się jak głupcy, ze zmieszania, płaczemy ze śmiechu.

Nie jest ważny sposób, w jaki się śmiejemy, najważniejsze, żeby to robić często.

Śmiejąc się pracuje wiele mięśni naszej twarzy, co dostarcza do mózgu wiadomość o naszym zadowoleniu. W ruch wprowadzane są także mięśnie brzucha. Podczas śmiechu pozwalamy na dotlenienie mózgu i pobudzenie do pracy wszystkich narządów.

Nie od dziś wiadomo, że śmiech wpływa pozytywnie na stan naszego zdrowia.

W jaki sposób?

1. Śmiech sprzyja odprężeniu całego ciała, uwalniając od wszelkich napięć fizycznych i stresu (zmniejsza poziom kortyzolu). Pozwala on na utrzymanie rozluźnienia mięśniowego jeszcze po 45 minutach od tej czynności.

2. Śmiech stymuluje układ odpornościowy. Dzięki śmianiu się obniżamy poziom hormonów stresu przy jednoczesnej mobilizacji komórek układu immunologicznego, co zmniejsza podatność na infekcje.

3. Śmiech wpływa na uwalnianie endorfin, endogennych opioidów o działaniu przeciwbólowym i wprawiających w błogostan.

4. Śmiech chroni nasze serce poprzez poprawienie krążenia, przyspiesza akcję serca, co pozwala na jego lepsze dotlenienie i ochronę przed zaburzeniami sercowo-naczyniowymi.

5. Śmiech wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Pozwala on na uwolnienie się od nieprzyjemnych emocji, redukuje poziom stresu i napełnia pozytywną energią, pozwala zobaczyć ‘jasną stronę życia’.

6. Śmiech wpływa na przebieg naszego starzenia się, zapobiegając obwisaniu skóry twarzy.

Badania naukowe udowodniły podwójną rolę śmiechu. Okazuje się, że oprócz właściwości terapeutycznych wykazuje on także działanie prewencyjne. Ponieważ mózg rozróżnia, ale ciało ludzkie nie jest w stanie odróżnić spontanicznego śmiechu od śmiechu stymulowanego, coraz bardziej popularna staje się terapia śmiechem [1]. Śmiechoterapia wydaje się być skutecznym i efektywnym sposobem leczenia depresji i bezsenności u osób starszych. Śmiech pozwala na bezpośrednie poprawienie nastroju i zmniejszenie nieprzyjemnych konsekwencji niektórych stresogennych zdarzeń. Co więcej, przy pomocy śmiechu można pobudzić regiony mózgu zaangażowane w patogenezę depresji i doprowadzić do normalizacji pewnych dysfunkcji przysadki [2, 3]. Nawet w zaciszu własnego domu możemy poddawać się terapii śmiechem. Badania wykazały pozytywny wpływ śmiechu, wywołanego oglądaniem filmów komediowych, na funkcje naczyń krwionośnych. Po 30 minutach relaksu przed telewizorem wzrosło tętno i ciśnienie krwi, a także doszło do rozszerzenia się naczyń krwionośnych, u osób oglądających komedie [4]. Pozytywne działanie śmiechu zaobserwowano także u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Poziom wyjściowy hormonu wzrostu (eng. growth hormone, GH) u tych osób był podwyższony w porównaniu do grupy kontrolnej. Po doświadczeniu śmiechu poziom GH obniżał się. Sugeruje to zaangażowanie GH w patogenezę RZS i pozytywne znaczenie terapii śmiechem. GH pełni kluczową rolę w regulacji układu immunologicznego, a także może wykazywać związek z wystąpieniem syndromów takich jak ból i popuchnięcie stawów [5].

Gdzie stosuje się terapię śmiechem?

Terapia śmiechem wykorzystywana jest czasem na oddziałach szpitalnych. W Polsce od 1999 roku stosuje ją fundacja ‘Doktor Clown’, która dba przede wszystkim o najmłodszych pacjentów.

W latach dziewięćdziesiątych grupowe terapie śmiechem organizowane były w Indiach w tak zwanych Klubach Śmiechu, które zapoczątkował dr Madan Kataria. Ich członkowie codziennie rano spotykają się, zwykle w parku i wspólnie się śmieją. Ponadto takie sesje śmiechoterapii zawierają w sobie także ćwiczenia oddechowe i rozciągające oraz różne sposoby wyrażania radości poprzez śmiech.

Śmiech działa korzystnie na nasz organizm
Śmiech jest bezcennym darem, lekarstwem, które nic nie kosztuje, którego stosowanie jest przyjemne, zabawne i proste w użyciu. Niech więc każdy śmieje się tak jak potrafi: głośno, do rozpuku, niech chichocze, parska śmiechem, oby tylko się śmiał jak najczęściej.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry