Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 06 grudnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Tranzystory pozwolą monitorować czynności komórek

Elektronika opanowała świat. Komórka, laptop, radio, telewizor — pod obudową każdego z tych urządzeń znajdują się miliony tranzystorów, bez których owe cuda techniki nie miałyby szans działać. Naukowcy z Technische Universität München i the Jülich Research Center postanowili wykorzystać te maleńkie elementy do badania rozchodzenia się sygnałów komórkowych.

Czym jest tranzystor? Każdy elektronik na to pytanie odpowie: półprzewodnikowy element elektroniczny. Dla nas śmiertelników będzie to kawałek krzemu wzmacniający sygnał elektryczny. Właśnie to wzmocnienie jest kluczowe w badaniu sygnałów komórkowych, gdyż ten wysyłany bezpośrednio z komórki jest tak słaby, że nie można go bezpośrednio odczytać.

Większość elektroniki z jaką może spotkać się człowiek, nawet w postaci implantów oparta jest o struktury krzemowe, które jak się okazuje nie nadają się do czułych badań na poziomie komórkowym. Stąd w projekcie Technische Universität Mìünchen znalazły się tranzystory z grafenu — jednoatomowych warstw węgla. Przewaga grafenu nad krzemem w badaniach biologicznych jest dość oczywista, z uwagi na biologiczną i chemicznie obojętność tego pierwszego. Dodatkowo jego właściwości elektryczne powodują generowanie dużo mniejszych, niż ma to miejsce w przypadku krzemu, zniekształceń w przenoszonych sygnałach.

Stworzenie całych macierzy pokrytych tranzystorami daje możliwość analizowania sygnałów rozchodzących się pomiędzy komórkami, nie tylko na przestrzeni kilku mikrometrów, ale na tak relatywnie dużych powierzchniach, jak serce czy mózg. Klasyczne EEG czy EKG ma szanse odejść do lamusa, gdyż zastąpi je dużo dokładniejsze — zarówno w czasie, jak i analizowanej przestrzeni — badanie macierzami grafenowych tranzystorów. Dzięki takiemu podejściu możliwe będzie wykrywanie zaburzeń w działaniu nawet pojedynczych komórek. Tranzystory wskażą także te, które są już martwe.

Nareszcie lekarze dostaną narzędzia, pozwalające na wczesną diagnostykę stanów przedzawałowych, degradacji mózgu, czy innych chorób rozpoczynających się zwykle od defektu pojedynczej komórki.

Zainteresowanych szczegółami technicznymi odkrycia odsyłam do oryginalnej publikacji.

Marta Danch

Model tranzystora z warstwą grafenową i badany kawałek tkanki

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry