Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 02 grudnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Trudne wybory

Umiejętność podejmowania trafnych decyzji jest sztuką, dla wielu, nie do opanowania. Problem nabiera ogromnych rozmiarów gdy ośrodek mózgu, który powinien nam ułatwiać sprawę, utrudnia ją. Tak dzieje się w przypadku osób z uszkodzeniami płata czołowego. Okazuje się jednak, że w zależności od przedmiotu wyboru, niezbędna jest aktywność różnych jego rejonów.

Planowanie, zapamiętywanie, odczytywanie emocji, układ nagrody i kary, a także podejmowanie świadomych decyzji, to tylko niektóre z funkcji, których ośrodki ulokowane są w płacie czołowym mózgu. Uszkodzenia konkretnych regionów, powodują najróżniejsze zaburzenia, czasem nawet uniemożliwiając normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. To właśnie dlatego niezwykle istotne jest leczenie osób z takimi problemami.

Jednym z ośrodków badających powiązania pomiędzy konkretnymi rejonami mózgu a wywoływanymi przez nie zachowaniami jest The Montreal Neurological Institute and Hospital (The Neuro) w McGill University. Podjęte tam badania płata czołowego wykazały zupełną niezależność potencjalnie powiązanych ze sobą aktywności. Neurolog Lesley Fellows wraz z zespołem analizowała zachowania ludzi o uszkodzonym płacie czołowym. Wszystkich poddała prostym testom wyboru w postaci dwóch gier wirtualnych. W jednej z nich uczestnicy przemieszczali się, poruszając joystickiem, w drugiej zaś dobierali karty. Gry miały odzwierciedlać dwa typy decyzji: wybór powiązany z akcją i wybór przedmiotu. Każdy prawidłowy wybór był nagradzany konkretną sumą wirtualnych pieniędzy, a reguły były na tyle jasne, że zdrowi uczestnicy badań z grupy kontrolnej nie mieli problemów w osiąganiu wysokich wygranych. Osoby z uszkodzonym płatem czołowym były podzielone na tych, u których źle funkcjonowała kora oczodołowo-czołowa i tych z zaburzeniami działania kory obręczy grzbietowej przedniej. Wszyscy grali w obie gry.

Testy wykazały, że podejmowanie trafnych decyzji związanych z działaniem ulokowane jest w zupełnie innym miejscu i w żaden sposób nie jest uzależnione od wyborów między konkretnymi przedmiotami. Za pierwsze odpowiedzialna jest kora oczodołowo-czołowa, a za drugie kora obręczy grzbietowej przedniej. Osoby z defektami w płacie czołowym nie mają problemów z podejmowaniem decyzji w ogóle, jak do tej pory sądzono, a jedynie z tymi wyborami, za które odpowiada konkretny rejon płata czołowego.

Aktywność różnych obszarów mózgu
Podjęte badania płata czołowego wykazały zupełną niezależność potencjalnie powiązanych ze sobą aktywności.

Marta Danch

Źródło: Medical Xpress.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry