Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 09 lipca 2011

Liczba komentarzy: 0
W skład krwi wchodzi ponad 4000 związków chemicznych

Autor wpisu

Na Uniwersytecie Alberta w Kanadzie opracowano obszerną listę znanych związków chemicznych wchodzących w skład krwi. Lista w ciągu trzech lat rozrosła się z zaledwie kilku związków do ponad czterech tysięcy.

Obecnie lekarze oceniają około dwudziestu najpopularniejszych substancji chemicznych wchodzących w skład krwi. Występowanie tych substancji świadczy o możliwości lub wystąpieniu danej choroby, stanu zapalnego lub innych nieprawidłowości zachodzących w organizmie. Dzięki rutynowym badaniom krwi możemy zdiagnozować takie choroby jak cukrzyca, niewydolność nerek, anemia, choroby tarczycy i inne.

Kanadyjski biochemik David Wishart opracował listę 4229 związków chemicznych wchodzących w skład krwi. Według niego znajomość tak dużej liczby różnych związków otwiera nowe możliwości w diagnozowaniu wielu chorób, które charakteryzują się brakiem równowagi w składzie chemicznym krwi, a których nie można określić na podstawie rutynowych, wstępnych badań.

Wishart powołał grupę ponad dwudziestu naukowców z sześciu różnych Instytucji do projektu badawczego, którego celem było opracowanie dokładnego składu chemicznego krwi. Zespół został wyposażony w najnowocześniejsze technologie służące do przeprowadzania eksperymentów nad zawartością chemiczną ludzkiej krwi.

Uczony wierzy, że jego badania będą powoli i sukcesywnie wdrażane do placówek diagnostycznych, szpitali i ośrodków zdrowia. Pozwoli to na wykrywanie schorzeń, które do tej pory w pierwszym stadium pozostawały utajone, ponieważ nie było możliwości oznaczenia ich pierwszych symptomów jakie zazwyczaj pojawiają się we krwi w postaci różnych metabolitów — związków chemicznych.

Podsumowując swój projekt Wishart powiedział, że naukowcy od ponad stu lat zajmują się badaniem krwi, a jego baza jest najbardziej kompletną pod względem chemicznym charakterystyką składu krwi jaka kiedykolwiek została opracowana. Stworzona baza związków chemicznych jest ogólnie dostępna i po zalogowaniu można uzyskać dostęp do informacji o składnikach krwi wraz z ich pełnym opisem.

W skład krwi wchodzi ponad 4000 różnych związków chemicznych

Źródło: Science Daily.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry