Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 28 maja 2015

Liczba komentarzy: 0
Westgard: czy diagnostyka molekularna nauczy się na błędach analityki ogólnej?

Jakość w diagnostyce molekularnej to temat bardzo gorący, wzbudza emocje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Zwrócili nań uwagę także Westgardowie. Co syn prof. Westgarda, największego autorytetu w dziedzinie kontroli jakości w diagnostyce, ma do powiedzenia na temat QC w biologii molekularnej?

Sten Westgard, syn słynnego autora „reguł Westgarda” stosowanych w większości dobrych laboratoriów, jest autorem niezwykle cennego serwisu internetowego „Westgard QC”, w którym ostatnio poruszył temat kontroli jakości w diagnostyce molekularnej. Jest to temat trudny, gdyż wiele metod molekularnych w ogóle nie pasuje do schematów kontroli jakości ogólnie przyjętych jako złoty standard. O ile powoli oswajane są pomiary ilościowe i jakościowe w wirusologii molekularnej, o tyle cała sfera rzadkich chorób dziedzicznych i genetycznych defektów nabytych pozostaje swoistą terra incognita.

Przede wszystkim nie istnieją produkowane i dystrybuowane odgórnie kontrole jakości-o czym boleśnie przekonujemy się także w Polsce. Wg kryteriów QC opracowanych w Stanach, każdy mierzony analit powinien być odnoszony do przygotowanego na zewnątrz laboratorium, wystandaryzowanego materiału referencyjnego. Co więcej, jeżeli analitów mierzone jest naraz więcej, każdy z nich musi mieć swoją kontrolę odniesienia.

Westgard jr. powołuje się na artykuł państwa C. Rundella i J. Gordon, w którym autorzy zwracają uwagę na najnowocześniejsze zdobycze biologii molekularnej: na techniki mikromacierzy i sekwencjonowania genomowego, w których ilość różnych mierzonych analitów jest tak ogromna, że sam pomysł zastosowania kontroli dla każdego z nich wydaje się śmieszny i niedorzeczny.

Westgard zauważa także, że sprawdzone i stosowane od lat sposoby kontroli jakości w laboratorium molekularnym są bardzo racjonalne, a nawet wystarczające w diagnostyce. Twierdzi on również, że przestawianie się na siłę z tych sprawdzonych sposobów kontroli jakości na odgórnie nakazane metody stosowane w analityce ogólnej (nie przystające do realiów diagnostyki molekularnej) to ślepa uliczka, która zaowocuje „powielaniem błędów chemii klinicznej”

Autor wskazuje także na inny aspekt kontroli jakości, który nie przystaje do realiów diagnostyki molekularnej: kryterium 2SD (2x odchylenie standardowe) jako kryterium jakości wyniku badania materiału kontrolnego. Np. Real-Time PCR częstokroć operuje na wartościach istotnych klinicznie w skali log10, co sprawia że dwukrotna zmiana poziomu transkryptu nie jest traktowana jako znacząca, co więcej oznaczać może brak zmian istotnych diagnostycznie. Dlatego w podobnych przypadkach należałoby przemyśleć rozluźnienie kryterium 2SD.

Jak wiemy z wypowiedzi Pani Prezes Krajowej Izby Diagnostów, dla ustawodawcy chemia kliniczna jest szablonem i modelem, wobec którego są tworzone standardy jakości także w genetyce molekularnej. Artykuł p. Westgarda i cytowanych przez niego profesjonalistów w dziedzinie QC dowodzi, że jest to karygodny błąd, który nie tylko nie poprawi sytuacji, ale może powielić błędy, które zostały już kiedyś popełnione, opóźniając tym samym zarówno rozwój jak i nadzór nad jakością oznaczeń molekularnych!

Reguły Westgarda
Najpowszechniej stosowany system codziennej kontroli jakości wyników badań laboratoryjnych może nie być najlepszym modelem w diagnostyce molekularnej. Źródło: własne

Źródło:

Westgard QC

Medical Laboratory Observer

Marzena Wojtaszewska

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry