Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 19 września 2011

Liczba komentarzy: 0
Zmierz temperaturę kropką kwantową

Dociekliwość naukowców nie zna granic. Tym razem na warsztat wzięto termometry. Już nie wystarczy zmierzyć temperaturę całego ciała. Teraz mierzy się temperaturę poszczególnych komórek, a nawet przedziałów komórkowych.

Kropki kwantowe (ang. nano dots), czasem zwane sztucznymi atomami są dość specyficznymi tworami. Jedną z odmian kropek kwantowych są nanokryształy, których ściany tworzą barierę potencjału dla fali o długości odpowiadającej rozmiarom kropki. Właśnie kropki w postaci nanokryształow zostały wykorzystane do pomiarów temperatury.

Haw Yang (Princeton University) i Liwei Lin (University California-Berkeley) w swoich ostatnich badaniach przekonują, że temperatury ludzkiego ciała nie można uśredniać do znanego wszystkim 36,6°C. Panowie, za pomocą nanokrysztaów, zrobionych z kadmu i selenu, zmierzyli temperatury wewnątrz komórek różnych tkanek ludzkich. Wyniki pomiarów odczytywali za pomocą długości wiązki światła, emitowanej przez obserwowaną kropkę. W zależności od temperatury otoczenia, długość wypromieniowanej fali, a tym samym jej kolor, był inny.

Okazuje się, że wyniki pomiarów różniły się nie tylko wewnątrz konkretnej tkanki, ale również wewnątrz poszczególnych komórek. Z chemicznego punktu widzenia, zjawisko różnego rozkładu temperatur w zależności od aktywności komórki, nie jest niczym zaskakującym. Jednak Yang i Lin poszli dalej. Na swoich badaniach oparli teorię, jakoby temperatura była jednym ze sposobów komórek na komunikację.

Przy całej swojej innowacyjności, teoria oparta jest na niepewnej metodzie. Sami autorzy przyznają, że aby wzmocnić sygnał emitowany przez kropki kwantowe, sztucznie przyspieszali reakcje wewnątrzkomórkowe, co mogło prowadzić do błędów w odczytach. Ponadto, specjaliści automatyki pomiarowej, mogliby mieć zastrzeżenia, co do poprawności metody i związanej z nią dokładności pomiarów.

Na chwilę obecną z całą pewnością można stwierdzić, że kropki kwantowe, dzięki swoim rozmiarom i właściwościom, przysłużą się medycynie, nie tylko jako termometry.

Kropki kwantowe mogą służyć do mierzenia temperatury

 

Marta Danch

Źródło: Phys Org

.
 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry