Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 28 września 2011

Liczba komentarzy: 0
Bakterie na poprawę humoru

Z najnowszych doniesień wynika, że droga leczenia zaburzeń nastroju może prowadzić przez… żołądek. Szczepy bakterii probiotycznych na pewno potrafią skutecznie poprawić komfort trawienny. Wiadomo też, że mają pozytywny wpływ na łagodzenie stresu i niepokoju. Wcześniej nie wiedzieliśmy, czy bakterie są w stanie bezpośrednio wpływać na nastrój, ale dzięki badaniom naukowców z Alimentary Pharmabiotic Center na University College Cork przekonaliśmy się, że jest to jak najbardziej możliwe.

W trakcie przeprowadzonych przez Irlandczyków badań okazało się, że probiotyczny szczep bakterii mlekowych Lactobacillus rhamnosusma bezpośredni wpływ dobry nastrój u myszy. W pierwszym etapie doświadczenia badacze karmili dwie grupy zwierząt w różny sposób: grupa badana otrzymywała dietę wzbogaconą o bakterie probiotyczne, natomiast grupa kontrolna przyjmowała standardowe pożywnie. Zwierzęta poddano następnie wielu stresującym testom. Z obserwacji zachowania myszy w trakcie wykonywania poszczególnych zadań wynikało, że zwierzęta karmione probiotykiem są bardziej skore do podejmowania ryzyka i wytrwałe w dążeniu do celu. Członek zespołu — farmakolog John Cryan — twierdzi, że to zachowanie wynika z tego, że myszy są po prostu odprężone. Co ciekawe, uzyskany efekt jest porównywalny do wyników badań przeprowadzanych na myszach, którym podawano antydepresanty.

Dalsze badania ujawniły, że myszy z grupy karmionej probiotykami odznaczały się również zmianami w ekspresji receptorów kwasu GABA. Kwas gamma-aminomasłowy jest jednym z podstawowych neurotransmiterów hamujących i bierze udział w regulacji wielu procesów fizjologicznych i psychologicznych. Zmiany w ekspresji receptorów GABA są związane z rozwojem chorób, takich jak lęki i depresja, które mogą współistnieć z zaburzeniami pracy układu pokarmowego.  Długotrwałe przyjmowanie bakterii L. rhamnosus (JB-1) zainicjowało zmiany w regionalnym rozmieszczeniu mRNA dla receptorów GABAB1b, zwiększając poziom ekspresji w regionach korowych, przy towarzyszącym temu spadkowi ekspresji w hipokampie, ciele migdałowatym i miejscu sinawym w porównaniu z myszami z grupy kontrolnej. Spożywanie probiotyku zmniejszyło także ekspresję mRNA receptora GABAAα2 w korze przedczołowej i ciele migdałowatym, ale za to zwiększyło w hipokampie. Dodatkowo, działanie L. rhamnosus łagodziło objawy związane ze stresem i niepokojem. Kiedy naukowcy przecięli nerw błędny odpowiedzialny za komunikację jelit z mózgiem, efekt zniknął.

Czy w przyszłości  lekarze będą przepisywać probiotyki  na depresję? Tego nie wiadomo, ale na pewno warto wypróbować relaksującą terapię jogurtem, jeszcze zanim ukażą się dalsze wyniki.

Martyna Franczuk

Źródło:

Nature News.

Irlandczycy wykazali, że bakterie Lactobacillus rhamnosus mogą wpływać na poprawę nastroju

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry