Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 08 lutego 2011

Liczba komentarzy: 0
Czym jeszcze zaskoczy nas E. coli?

Autor wpisu

Escherichia coli po raz kolejny pokazała wszechstronność swojego zastosowania. Pałeczka okrężnicy, znana z najdziwniejszych badań, tym razem zasłużyła się w technikach komputerowych.

Escherichia coli po raz kolejny zaskakuje badaczy..
Studenci chińskiego Uniwersytetu w Hong Konkongu opracowali metodę wpisywania cyfrowych danych do DNA E. coli. Bakteria rozmnażając się, przekazuje przechowywane informacje, przez co utrwalają się one w populacji i nie ma obaw o ich utratę. Nadal jednak prowadzone są badania nad sposobem zapisu i odczytu danych, które jak do tej pory, możliwe są jedynie w laboratorium.

Dostępne w tej chwili na rynku nośniki pamięci mają pojemność do 3 TB (1TB = 1024GB). Przy stosowanej obecnie technologii produkcji, będzie można powiększyć tą pojemność maksymalnie do 24 TB. Natomiast dzięki specjalnej kompresji wymyślonej przez chińskich studentów, w genomie jednego grama bakterii E. coli można już teraz przechować ok. 900 TB danych! Zamiast trzystu dysków, które zajmują miejsce i odpowiednio ważą, wystarczy małe pudełko bakterii i dobre chłodzenie. Alternatywa kusząca, zwłaszcza dla koncernów i ośrodków badawczych gromadzących co dzień ogromne ilości danych.

Dodatkowo prowadzone są testy na żywności modyfikowanej genetycznie. Nowy sposób zapisu danych w DNA, być może pozwoli na stworzenie biologicznych odpowiedników dzisiejszych kodów kreskowych.

Koncepcja jakkolwiek kontrowersyjna i wymagająca znacznego dopracowania, już teraz zapowiada zmiany w przemyśle komputerowym.

Źródło:

http://www.treehugger.com/files/2011/01/e-coli-bacteria-could-become-our-next-computer-hard-drives.php

http://pclab.pl/news44682.html

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry