Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 31 maja 2011

Liczba komentarzy: 0
Dlaczego bakteria E. coli jest niebezpieczna?

Od kilku dni jesteśmy bombardowani wiadomościami o fali zakażeń bakterią E. coli. W mediach znajdują się liczne wiadomości dotyczące skali epidemii oraz sposobów i źródeł możliwego zakażenia. Nieczęsto wspomina się jednak o tym dlaczego ta bakteria jest tak niebezpieczna.

Pod nazwą Escherichia coli kryje się prawie 200 różnych bakterii (180 typów serologicznych). Większość z nich jest niegroźna, a wręcz niezbędna dla naszego organizmu. Są one odpowiedzialne między innymi za syntezę witamin B i K, a także za ochronę przed niebezpiecznymi drobnoustrojami w przewodzie pokarmowym. Jednak w grupie E. coli znajdują się też i takie, które są bardzo groźne dla ludzi. Zakażenie E. coli, zwaną też pałeczką okrężnicy, jest niebezpieczne, gdyż pierwsze jego symptomy bardzo łatwo jest pomylić ze zwykłą grypą albo niestrawnością.

Escherichia coli

Zakażenie bakteryjne przebiega najciężej u dzieci i osób starszych, których układ immunologiczny, niedojrzały (u najmłodszych) lub osłabiony (u ludzi w podeszłym wieku), nie potrafi poradzić sobie ze skalą problemu. Jednym z najgroźniejszych szczepów pałeczki okrężnicy jest E. coli O157:H7. Infekcja tym szczepem powoduje bardzo ciężkie objawy, szczególnie u dzieci. Szczep produkuje toksynę, dla której receptory znajdują się w śródbłonku naczyń krwionośnych, a liczba tych receptorów jest największa u najmłodszych i maleje wraz z wiekiem. Zakażenie szczepem O157:H7 powoduje zespół hemolityczno-mocznicowy, który prowadzi do anemii i bardzo wysokiego ciśnienia krwi. Bakteria powoduje hemolizę erytrocytów, co w konsekwencji prowadzi do ostrej niewydolności nerek. U pacjentów u których istnieje podejrzenie infekcji należy przeprowadzić transfuzję krwi, aby oczyścić ciało z toksyn i przywrócić odpowiedni poziom krwinek. Jeśli zespół hemolityczno-mocznicowy już wystąpił, niezbędne jest przeprowadzenie dializy w celu ustabilizowania czynności nerek. W najpoważniejszych przypadkach konieczna okazuje się być transplantacja nerek. Śmiertelność wynosi od 3 do 5%.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry