Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 18 października 2012

Liczba komentarzy: 0
DNA ptaków zawiera ogromne ilości czynnych genów wirusowych

Naukowcy z Columbia University ruszyli tropem latentnych retrowirusów ptasich – zbadali oni pod kątem występowania sekwencji wirusowych genomy indyka, kurczaka i amadyny zebrowanej. Poszukiwali także produktów ekspresji znalezionych genów w emrionach ptasich. Wyniki bardzo ich zaskoczyły.

W genomach ludzkich, mysich oraz innych ssaków dość dobrze scharakteryzowano większość endogennych retrowirusów- szacuje się ich liczbę na co najmniej kilkaset. O ich obecności świadczą głównie nieaktywne transkrypcyjnie pseudogeny gag, env, pol oraz inne o nieznanej obecnie  funkcji. Większość naszych retrogenów jest defektywna, niekompletna i wygasła. Tego samego  spodziewano się u ptaków, okazuje się jednak że prawie 20% elementów pochodzenia retrowirusowego ulega transkrypcji i translacji w embrionach ptasich!

Retrowirusy ptasie wg badaczy z CU są bardziej różnorodne niż ssacze, co może świadczyć o dużo bogatszej historii ewolucyjnej ptaków (czyli dinozaurów), podczas gdy „typowe” ssaki narodziły się niedawno patrząc w perspektywie filogenezy. Może się więc okazać, że retroelementy w genomach ptasich zostały w znacznym odsetku zaadaptowane do pełnienia fizjologicznych funkcji w tkankach gospodarza. Przed wirusologami molekularnymi otwiera się więc zupełnie nowy, fascynujący świat ewolucji wirusów w stronę genomowej symbiozy.

Amadyna zebrowana
Jeden z ptasich organizmów modelowych, w którego genomie odnaleziono kilkaset funkcjonalnych genów retrowirusowych

Źródło: mBioSphere

Marzena Wojtaszewska

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry