Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 14 lutego 2011

Liczba komentarzy: 3
Ludzki DNA w organizmie bakterii

Autor wpisu

Horyzontalny transfer genów (HTG) nie jest nowym zjawiskiem. Dominuje on wśród Procaryota i polega na przeniesieniu informacji genetycznej z jednego organizmu do drugiego. Przekazane geny zostają utrwalone w genomie. Może się to odbywać w trojaki sposób: poprzez transformację, transdukcję oraz koniugację. Istnieją przypadki HTG między komórką prokariotyczną i eukariotyczną. Może to być transfer DNA z komórki bakteryjnej do komórki roślinnej, bądź komórki drożdży.

Naukowcy z  Northwestern Medicine udowodnili, że transfer DNA może odbywać się także w inny sposób. Ich rewolucyjne odkrycie dotyczy przekazywania informacji genetycznej z komórki ludzkiej do komórki bakteryjnej. Około 11% badanych Neisseria gonorrhoeae zawierało w swoim genomie fragmenty DNA gospodarza.

N.gonorrhoeae to ziarenkowiec Gram(-), posiadający szereg czynników zjadliwości. Kojarzony jest głównie z rzeżączką narządów płciowych, ale może również być czynnikiem chorobotwórczym rzeżączki rozsianej oraz zapalenia spojówek u noworodków. Zakażenia szerzą się drogą krwi i limfy, prowadząc do poważnych powikłań. Wiele szczepów N.gonnorhoae rozwinęło oporność na penicyliny i fluorochinolony.

Czy transfer genów człowiek-bakteria będzie miał wpływ na powstanie nowych szczepów N.gonorrhoeae? Czy zjawisko dotyczy także innych bakterii chorobotwórczych?

Na chwilę obecną nie wiadomo jaką rolę spełnia ludzki fragment DNA w komórce bakteryjnej, ale z pewnością naukowcy postarają się wyjaśnić tą kwestię.

Naukowcy odkryli transfer DNA z komórki ludzkiej do Neisseria gonorrhoeae

Naukowcy odkryli transfer DNA z komórki ludzkiej do Neisseria gonorrhoeae

Więcej na temat w Science Daily

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 3

 1. 1

  Wolałbym przeczytać spod pióra naukowców „ten DNA” a nie „to ludzkie DNA”. Pomimo, że formalnie obie formy są poprawne w języku polskim, warto promować „TEN DNA”, bo ten kwas deoksyrybonukleinowy.

  7 lat temu
 2. 2

  W tekście były używane ‚ludzkie fragmenty DNA’, bez podziału na ten czy to. Obie wymienione formy są dopuszczalne w języku polskim. Pomimo faktu, że ‚ludzkie DNA’ towarzyszy wielu artykułom, to faktycznie w publikacjach stosuje się rodzaj męski tego rzeczownika.

 3. 3

  ciekawa sprawa

  7 lat temu
 4. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry