Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 14 czerwca 2011

Liczba komentarzy: 4
Neutrofile zarzucają sieć na mikroby

Neutrofile stanowią od 50 do 70% spośród wszystkich leukocytów krwi obwodowej. Ich jądro komórkowe podzielone jest na 2-5 segmentów, a cytoplazma zawiera dużą liczbę ziarnistości barwiących się neutralnymi barwnikami (stąd też wywodzi się ich nazwa). Neutrofile jako wysoce wyspecjalizowane komórki fagocytujące, w odpowiedzi na reakcję zapalną migrują z krwioobiegu do tkanek, gdzie rozpoznają, wiążą i pochłaniają mikroby. Sfagocytozowane bakterie zabijane są następnie przez proteolityczne enzymy, reaktywne formy tlenu i inne czynniki bakteriobójcze.

Do znanych dotychczas funkcji neutrofilii należy dodać opisaną przez zespół profesora Arturo Zychlinsky’ego na łamach „Nature”, nową, niezwykle ciekawą właściwość.

W wyniku aktywacji neutrofile uwalniają z ziarnistości cytoplazmatycznych białka, a z jądra komórkowego chromatynę, które w zewnątrzkomórkowym środowisku tworzą włókna wiążące bakterie. Produkowane włókna noszą nazwę „zewnątrzkomórkowych pułapek” (ang. Neutrophil Extracellular Traps, NETs), a ich zadaniem jest neutralizacja mikrobów, poprzez uniemożliwienie rozprzetrzeniania i zapewnienie lokalnych warunków dla wysokiego  stężenia czynników szkodliwych dla bakterii.

Tworzenie sieci NET wydaje się być, obok apoptozy i nekrozy, nowym rodzajem śmierci komórkowej, która wymaga produkcji reaktywnych form tlenu (ROS). Neutrofile wyizolowane z krwi pacjentów cierpiących na przewlekła chorobę ziarniniakową, gdzie ROS nie są produkowane, nie produkują również „zewnątrzkomórkowych pułapek”.

Dokładny mechanizm powstawania NETs nie został jeszcze rozpoznany, ale samo odkrycie świadczy o tym, że nawet tak dobrze opisane komórki jak neutrofile potrafią „zaskoczyć” badaczy nieznanymi dotąd, wyjątkowo interesującymi cechami.

Bakteria w sieci NET
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 4

 1. 1

  Ciekawe, jeśli NET to nowy rodzaj śmierci to neutrofile zachowują się jak kamikadze.

  6 lat temu profil
 2. 2

  Czego się nie robi żeby ochronić organizm przed pagotenami 🙂

  6 lat temu profil
 3. 3

  W końcu po to są…

  6 lat temu profil
 4. 4

  Czy ktoś posiada może informacje, na ile powszechne jest to zjawisko (i od czego zależeć może wybór „podejścia” neutrofila do patogenu)? Ciekawa jest tu także dość nietypowa funkcja DNA/chromatyny.

  6 lat temu profil
 5. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry