Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 24 maja 2012

Liczba komentarzy: 0
Nowe dane w sprawie HIV

Autor wpisu

Ludzki wirus niedoboru odporności (eng. human immunodeficiency wirus- HIV) to zmora współczesnych społeczeństw. Zagadnienie to zmywa sen z powiek wielu badaczom.  Liczne badania dążą ku rozwiązaniu problemu. Amerykanie dorzucają kolejną cegiełkę do już posiadanej przez nas wiedzy.

Zespół badawczy z Uniwersytetu George’a Masona w Stanach Zjednoczonych odkrył nowy czynnik mający znaczenie w infekcji HIV [1]. Odkrycie dotyczy sposobu infekowania zdrowych limfocytów T (CD4T).

Obecnie wiadomo, że wirus od razu nie zabija limfocytów pomocniczych, ale je niejako ‘przejmuje’ w celu namnażania się, prowadząc w efekcie końcowym do ich śmierci. Na podstawie wiedzy o zaangażowaniu kofiliny (białko biorące udział w depolimeryzacji aktyny, będącej prawdopodobnym sposobem wnikania wirusa do komórek) w infekcję wirusem, rozpoczęto szczegółowe badania tego procesu.

Nowo odkrytym czynnikiem zaangażowanym w infekcję HIV jest LIMK
Nowo odkrytym czynnikiem interweniującym w infekcji wirusa jest kinaza LIM (LIMK), fosforylująca kofilinę. W infekcji HIV kluczową rolę odgrywa przemieszczanie się wirusa wewnątrz komórek. LIMK działa jak siła napędowa inicjująca „holowanie” zawartości wirionu do wnętrza komórki. Naukowcy doprowadzili na drodze chemicznej do aktywacji LIMK, efektem czego był wzrost ilości zainfekowanych limfocytów pomocniczych. Badania sugerują, że inhibicja LIMK może zapobiec zainfekowaniu limfocytów T przez HIV. Proces ten jednak jest dość skomplikowany i wymaga dogłębnych analiz, także na poziomie molekularnym.

Na chwilę obecną nie ma leków, których celem terapeutycznym byłoby hamowanie LIMK. Rozwój w tym kierunku jest obiecującą drogą rozwiązania problemu infekcji HIV.

***

WHO szacuje, że na świecie w roku 2009 było ponad 33 miliony zainfekowanych HIV osób, z czego 2,5 miliona stanowiły dzieci poniżej 15 roku życia. Z powodu AIDS zmarło 1,8 miliona osób. Najwięcej osób choruje w rejonie Afryki leżącym na południe od Sahary (eng. Sub-Saharan Africa).

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego od roku 1986 odnotował znaczny wzrost zakażeń HIV w Polsce [2]. Największą grupę czynników transmisji zakażenia stanowiło dożylne wstrzykiwanie narkotyków [3]. Średnia roczna liczba nowo wykrywanych zakażeń HIV (lata 2006 – 2010) była najwyższa w województwie dolnośląskim wynosząc 3,8 na 100 000 ludności [4]. Od stycznia do końca maja 2011 roku liczba zarejestrowanych przypadków HIV była najwyższa w województwie mazowieckim i pomorskim. W tym okresie najczęściej chorowali mężczyźni od 20 do 39 roku życia.

Nowo odkrytym czynnikiem zaangażowanym w infekcję HIV jest LIMK

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry