Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 26 listopada 2011

Liczba komentarzy: 0
Nowe perspektywy w walce z infekcjami grzybiczymi

Zakażenia drożdżakami są czwartym najczęstszym powodem infekcji nabywanych przez ludzi w szpitalach. U zdrowych ludzi najczęściej związane są one z drożdżycami pochwy lub jamy ustnej zwanymi pleśniawkami. W skrajnych przypadkach, szczególnie u pacjentów w immunosupresji, drożdżaki mogą dostawać się do  krwiobiegu i rozprzestrzeniać po całym ciele, powodując systemowe kandydozy.

Naukowcy z Imperial College w Londynie odkryli, że komórki drożdżaków identyfikują i przyłączają się do ludzkich tkanek w celu kolonizacji, powodując infekcję. Poznali także kluczowe funkcje w procesie infekcji i kolonizacji, a teraz planują stworzenie i przetestowanie prototypu leku, który oddziałuje z drożdżakami i zapobiega infekcjom.

Istnieją już leki, które skuteczne hamują rozwój infekcji drożdżakowych i eliminują je z urządzeń medycznych, ale mikroorganizmy te ciągle ewoluują, dzięki czemu wiele szczepów drożdżaków jest już całkowicie odpornych na terapie przeciwgrzybicze. Naukowcy szukają nowych sposobów, aby móc je skutecznie eliminować lub zapobiegać zakażeniom.

„Większość zdrowych kobiet ma nieszkodliwe pleśniawki lub inne łagodne drożdżyce w pewnym momencie ich życia, niestety, z czego nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, infekcje drożdżakowe mogą być śmiertelne i stanowią poważny problem zdrowotny dla wrażliwych pacjentów szpitali” — powiedziała dr Paula Salgado z Wydziału Nauk Przyrodniczych Imperial College w Londynie. „Niestety brak jest skutecznych sposobów na opanowanie najcięższych przypadków tych zakażeń. Nasza praca pozwala nam zrozumieć szczegóły związane z tymi infekcjami oraz dostarcza ważnych wskazówek do opracowania nowych leków i zastosowań klinicznych”.

Aby uwidocznić drobne szczegóły mechanizmu rozpoznania interakcji komórka grzyba <–> komórka człowieka, przeprowadzono badanie  za pomocą promieniowania rentgenowskiego struktury białek Candida albicans, uczestniczących w wiązaniu z cząsteczkami ludzkich komórek. Pozwoliło to naukowcom w pełni scharakteryzować niewielką część adhezyn Als za pomocą których komórki drożdżaków wiążą się do tkanek oraz dokładnie poznać cechy tej interakcji.

„Pokazaliśmy unikalny sposób, w jaki Candida albicans wyewoluowała w kierunku rozpoznania i przyłączenia do wielu różnych ludzkich komórek. Adhezyny Als dają drożdżakom zdolność do rozwijania się w organizmie człowieka, co czyni z infekcji grzybiczych tak niebezpieczne zagrożenie” — powiedział dr Ernesto Cota. „Mamy nadzieję, że ta nowa wiedza pozwoli nam na stworzenie leku, który uniemożliwi komórkom drożdżaków łączenie się z komórkami przez blokowanie konkretnego mechanizmu molekularnego” — dodał. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia mogą utorować drogę dla komercyjnych szczepionek i związków przeciwgrzybiczych, które będą skutecznie działać przeciwko wielu infekcjom powodowanym przez grzyby.

Katarzyna Kamel

Źródło:

Science Daily

.

Zakażenia drożdżakami są czwartym najczęstszym powodem infekcji nabywanych przez ludzi w szpitalach

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry