Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 01 grudnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Nowe szeroko neutralizujące przeciwciało przeciwko HIV

Naukowcom ze Scripps Research Institute’s IAVI Neutralizing Antibody Center udało się wyizolować kolejne szeroko neutralizujące przeciwciało, które jest w stanie uniemożliwiać rozwój infekcji blisko 70% szczepom wirusa HIV i ma szansę, razem z podobnymi immunoglobulinami, wejść w skład skutecznej surowicy przeciwko wirusowi.

Przeciwciała, czyli białka wydzielane wskutek pobudzenia limfocytów B przez kontakt z antygenem, stanowią podstawowy element humoralnej odpowiedzi organizmu. O ich właściwościach neutralizujących mówi się np., gdy immunoglobulina po związaniu białka wirusowego, odgrywającego kluczową rolę w infekcji, udaremnia intruzowi zakażenie komórki. Wirus często jednak nie daje za wygraną – jeśli ultraszybka zmienność genetyczna jest częścią jego złośliwej natury (tak, jak w przypadku HIV) białko powierzchniowe o zmienionej strukturze nie wiąże się z przeciwciałem, które w takiej sytuacji okazuje się bezużyteczne. Zdarza się, choć rzadko, że w komórkach plazmatycznych powstają przeciwciała skierowane przeciwko elementom, które nie mogą ulegać drastycznym zmianom, stąd skutecznie eliminują one większość powstających mutantów. I to właśnie w tych cząsteczkach pokładane są największe nadzieje.

Przeciwciało PGT 128 potrafi przecisnąć się przez cukrową otoczkę chroniącą kapsyd wirusa i wiązać dwie konserwowane reszty glikanów oraz fragment β-kartki otoczkowej glikoproteiny gp120. Warto zwrócić na PGT 128 uwagę, choćby dlatego, że ma dziesięciokrotnie większy potencjał, niż inne ostatnio odkryte szeroko neutralizujące przeciwciała (bnMab), w tym np. VRC01. Obok szczepionek wektorowych, „koktajle” stanowiące mieszaninę takich mocarnych białek, są najlepiej rokującymi kandydatami na pierwszą skuteczną surowicę anty-HIV.

Źródło:  GEN

MF

Nowe przeciwciała anty-HIV
Czy pozwolą opanować epidemię wirusa?

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry