Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 12 października 2011

Liczba komentarzy: 0
Terapia fotodynamiczna — leczenie zakażeń widziane w nowym świetle

Lista alternatywnych środków bakteriobójczych, które mogłyby wspomóc coraz bardziej nieskuteczne antybiotyki, z roku na rok wzbogaca się o nowe pomysły naukowców. To nie tylko syntetyczne chemioterapeutyki, ale także szereg naturalnych metabolitów pozyskiwanych ze świata roślin i zwierząt. Jednocześnie okazuje się, że przepis na zwalczenie bakterii może być całkiem prosty: weź odpowiednią długość światła, nanieś związek fotouczulający, dodaj tlen i gotowe!

Inaktywacja fotodynamiczna (ang. PhotoDynamic Inactivation, PDI) opiera się na wzbudzeniu związku fotouczulającego światłem o odpowiedniej długości fali. Energia wzbudzenia fotouczulacza przekazywana jest następnie na otaczające cząsteczki generując reaktywne formy tlenu, co prowadzi do niszczenia i śmierci docelowych komórek. Terapią fotodynamiczną jako metodą zwalczania drobnoustrojów zaczęto interesować się 30 lat temu, naśladując popularną technikę stosowaną w leczeniu nowotworów i zmian skóry, polegającą na miejscowej aplikacji fotouczulacza (np. pochodnej hematoporfiryny lub prekursora porfirynowych fotouczulaczy komórkowych — kwasu aminolewulinowego) i naświetlaniu odpowiednią dawką światła o długości fali odpowiadającej widmu absorpcji związku.

Oprócz złożonych fotouczulaczy porfirynowych (takich jak naturalna protoporfiryna IX lub jej arginizowane pochodne), w szeregu badań in vitro z powodzeniem stosuje się proste barwniki kationowe: błękit metylenowy i błękit toluidynowy O. Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus powodujące trudne do wyleczenia zakażenia ran, czy Propionibacterium acne wywołująca trądzik, to tylko niektóre z gatunków bakterii, dla których wykazano skuteczność fotoinaktywacji. Jednakże w ostatnich latach zaobserwowano interesujące zjawisko, potwierdzone przez polskich badaczy z Gdańska: różne szczepy kliniczne należące do gatunku S. aureus reagowały w sposób wyraźnie odmienny na PDI z użyciem diargininianu protoporfiryny, osiągając różnice w przeżywalności rzędu 4 log10. Zjawisko szczepowo-zależnej odpowiedzi S. aureus na PDI wykazano także dla innych fotouczulaczy.

PDI stanowi kuszącą alternatywę lub uzupełnienie dla antybiotykoterapii, która napotyka i wciąż generuje szczepy wielolekooporne, a także niekorzystnie wpływa na florę fizjologiczną organizmu. PDI, ograniczona do konkretnego obszaru zakażenia, uniezależniona od profilu lekooporności i nie prowadząca do wykształcenia szczepów opornych, w dosłownym znaczeniu rzuca nowe światło na problem infekcji. Nowym, ważnym zadaniem dla badaczy staje się zatem wyjaśnienie mechanizmu leżącego u podstaw międzyszczepowych różnic w odpowiedzi na PDI — po to, by w przyszłości umożliwić skuteczne, indywidualne podejście do pacjenta zakażonego danym patogenem.

Nowe perspektywy przed polskimi naukowcami otwiera projekt finansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju — „Nanobiotechnologia jako innowacyjne podejście w leczeniu zakażeń ran oparzeniowych”. W badaniach wykorzystany zostanie mysi model ran oparzeniowych zakażonych szczepami MRSA, P. aeruginosa oraz C. albicans.

Niszczenie bakterii za pomocą światła może zastąpić lub wspomóc tradycyjną antybiotykoterapię.

Źródła:

www.naukawpolsce.pap.com.pl,

Grinholc M. et al., Bactericidal effect of photodynamic inactivation against methicillin-resistant and methicillin-susceptible Staphylococcus aureus is strain-dependent. „Journal of Photochemistry and Photobiology B”, Vol. 90 (2008), s. 57-63.

Monika Kossakowska

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry