Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 21 lutego 2011

Liczba komentarzy: 2
Zsekwencjonowano genom kolejnego nicienia

Autor wpisu

Jak dotąd odkodowano genom 10 nicieni. W chwili obecnej najlepiej poznanym organizmem modelowym, który pod względem genetycznym, embrionalnym oraz neurobiologicznym charakteryzuje zwierzęta wielokomórkowe, jest Caenorhabditis elegans. Jego genom został całkowicie zsekwencjonowany, a morfologia i funkcje komórek bardzo dobrze poznane. Naukowcy jednak nie poprzestają na dotychczasowych odkryciach.

Zespół badaczy z Washington University School of Medicine in St. Louis zidentyfikował pewne unikatowe cechy molekularne Trichinella spiralis.

Genom tego parazyta jest mniejszy (15808 genów) niż C.elegans (20140 genów). Niemalże połowa genów T.spiralis nie została zsekwencjonowana u innych nicieni, co znacznie poszerzy bazę danych genów tej gromady obleńców. Może to wynikać z rozłamu nicieni na pewnym etapie ewolucji lub być adaptacją środowiskową.

T.spiralis wywołuje wlośnicę. Pasożyt jest organizmem poliksenicznym, stąd też może występować u różnych gatunków zwierząt. Zakażenie następuje po zjedzeniu zakażonego mięsa lub jego przetworów. W celu zapobiegania inwazji stosuje się odpowiednią obróbkę termiczną oraz kontrolę sanitarną mięsa. Inwazja parazyta przebiega różnie w zależności od wrażliwości osobniczej, wieku, ogólnego stanu zdrowia osoby zarażonej. Najbardziej charakterystyczne zmiany chorobowe dotyczą mięśni. Może jednak dojść do powikłań ze strony układu nerwowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego.

W roku 2007 Państwowy Zakład Higieny (PZH) zanotował w Polsce 292 zachorowania na włośnicę. W większości mięso i wędliny były wyrobem własnym. W województwie zachodniopomorskim wystąpiło jedno z największych od kilkunastu lat w Polsce ognisk zakażenia. Wywołane ono było spożyciem kiełbasy wieprzowej rozprowadzanej w sklepach (raport).

Dokładne zbadanie T.spiralis może stać się ważnym elementem poznania drogi ewolucji nicieni oraz przyczynić się do zwiększenia skuteczności globalnej walki z parazytozami ludzi, zwierząt i roślin.

Genom Trichinella spiralis wykazuje pewne unikatowe cechy

Genom Trichinella spiralis wykazuje pewne unikatowe cechy

Więcej na temat tutaj

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  To jest coś niebywałego, że mięso na taką kiełbasę zostało przebadane przez weterynarza. Weterynarz nie poniósł oczywiście żadnych konsekwencji…

 2. 2

  Jeśli zastosowano metodę trychinoskopii, którą można stosować, a która jest niezbyt czuła (wnioski w raporcie PZH z 2007r.), to mogą występować zbiorowe zatrucia. A lekarz weterynarii prowadzący badanie nie będzie winnym, bo w żaden sposób nie złamał obowiązujących zasad.

  6 lat temu profil
 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry